İmar Affı Süresi Uzatıldı

Sektörel Haberler 1 Temmuz, 13:02'de eklendi

İmar Affı Süresi Uzatıldı

30 Haziran’da sona eren imar affında son başvuru tarihi bu sefer de 31 Aralık’a uzatıldı.

imar-affi

Daha önce birçok kez ertelenen ve uzatılan imar affı bir kere daha uzak bir tarihe ertelendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı yayınlandı. Buna göre; Yapı Kayıt Belgesi için başvurmuş olanlar, bedelin en az yüzde 25’ini 31 Temmuz’a kadar, kalan kısmını ise 31 Aralık tarihine kadar taksitle paralarını ödeyebilecekler.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda şu ifadeler yer aldı.

“31/12/2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi almak üzere 15/6/2019 tarihine kadar başvuruda bulunmuş olanların yapı kayıt bedeli ödeme süresi; yapı kayıt bedelinin en az yüzde 25’inin 31/7/2019 tarihine kadar peşin olarak alınacak. Geri kalan kısmının ise takip eden aylarda taksitli olarak tahsil edilecek.  Her ayın birinde kalan kısmın yüzde 2 oranında artırılması suretiyle hesaplanacak miktarın yatırılması koşuluyla 31/12/2019 tarihine kadar  uzaması kararlaştırıldı.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Turist Vergisi” İle Belediyelere 3,7 Milyar Liralık Ek Kaynak!

“Turist Vergisi” İle Belediyelere 3,7 Milyar Liralık Ek Kaynak!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek şehre gelen her turistten ‘ayak bastı’ parası alınmasını gündeme taşımıştı.

Türkiye’ye gelen turistlerden ayak bastı parası alınması durumunda belediyelere ne kadar kaynak sağlayacağına dair hesaplama yapıldı.

Başkan Böcek’in şehre gelen her turistten ‘ayak bastı’ parası alma önerisi önemli bir tartışma konusu yarattı. Bu uygulama dünyanın birçok ülkesinde ‘şehir’ veya ‘konaklama’ vergisi adıyla uygulanıyor.

Habertürk’ten Selim Karahan’ın haberine göre, Fransa’da kalınan gece başına ortalama 4 Euro ödeniyor. Paris’te ise buna ilave olarak her gelen turistten yüzde 10’luk ek bir vergi alınmakta. Almanya’da şehre göre ‘kültür’ veya ‘yatak’ vergisi alınıyor. Konaklanılan tesisin türüne bağlı olarak ya kalınan gece başına 5 Euro, ya da toplam oda ücretinin yüzde 5’i kadar vergi alınmakta. Hollanda’nın en önemli turistik merkezlerinden Amsterdam’da ise turistlerden oda ücretinin yüzde 6’sı kadar vergi alınıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.