İNCOMİNGTE LİDERLİK AVRUPA’DA GERİLİYOR ASYA’YA KAYIYOR

Sektörel Haberler 17 Eylül, 10:23'de eklendi

İncomingte Liderlik Avrupa’da Geriliyor Asya’ya Kayıyor

Kısa zaman önce Alman kökenli tur operatörlerinin egemenliğinde olan incoming pazarı geçen yıl olduğu gibi bu yılın 8 aylık döneminde de liderlik, Rusya’daki Türk kökenli firmalarda.

incoming

Türkiye’nin turizmde ana pazarı uzun yıllardan beri Avrupa ülkeleri iken, denge hızla Asya’ya kayıyor.

Bu durum gelen ziyaretçilerin ülke ve kıtalara göre dağılımında olduğu gibi tur operatörleri verilerinde de görülüyor.

Geçen yıl incoming pazarının ilk üç firması Rusya’dan turist gönderen tur operatörlerinin elinde iken bu yılın 8 aylık döneminde de Antalya incoming pazarının ilk üçü yine Rusya’dan turist gönderen Türk kökenli firmalar oldu.

Türkiye’ye gelenlerin ülkelere göre dağılımının son 6 yıllık verileri kıtalar bazından gruplandırılıp incelendiğinde, ziyaretçi girişinde uzun yıllardan beri ilk sırada olan Avrupa’nın yerini Asya’nın aldığı görülüyor.

Avrupa kıtasından gelenlerin toplam içindeki payı 2012’de yüzde 57.3 iken 2017’de yüzde 40.7’ye düşerken aynı dönemde Asya kıtasından gelenlerin payı yüzde 36.1’den yüzde 54.5’e yükselerek ilk sıraya çıktı.

Buna göre Avrupa’dan gelenlerin toplam içindeki payı yüzde 29 azalırken Asya’dan gelenlerin payı yüzde 50 arttı. Avrupa’nın gerileyip Asya’nın yükselişi tur operatörleri verilerinden de görülüyor.

Yakın döneme kadar Alman kökenli tur operatörlerinin egemenliğinde olan incoming pazarı Rusya’daki Türk kökenli firmalara geçti.

Türkiye’nin turizmde ana  omurgasını oluşturan incoming (Turist karşılayıcı /ağırlayıcı) pazarının merkezi Antalya’ya başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelerden turist gönderen tur operatörleri sıralamasında geçen yılın da lideri olan Oti Holding bünyesindeki Odeon 2018’in 8 aylık döneminde de  ilk sırada. Odeon’un incoming  pazarındaki payı geçen yılın sekiz ayında yüzde 11.8 iken bu yılın aynı dönemde 12.5’e yükseldi.

Yılın 8 aylık döneminde Antalya’ya ençok turist gönderen tur operatörleri sıralamasında Thomas Cook yüzde 11 Pazar payı ile ikinci sırada.

İncomingte durum

İncoming pazarının en büyük ilk 10’undan 3’ü Rusya’daki Türk kökenli tur operatörü. Coral, Anex ve Pegas. Bunları Kilit Global, MPI-FTI, Der Tour ve Corendon izliyor.

Öte yandan Antalya incoming pazarının yarısından fazlası (%53.4)5 tur operatörünün elinde.

Antalya incoming pazarının yüzde 53.7’sini elinde bulunduran 5 tur operatöründen 3’ü Rusya’daki Türk kökenli tur operatörü ikisi Alman. Thomas Cook ve TUI Alman, Coral-Odeon, Anex ve PegasRusya’daki  Türk kökenli  tur operatörü.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.