32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

İNTERNET YASAKLARI OTELLERE DE SIÇRADI

YASAKLAR YAYILIYOR… OTELLERDE Wİ-Fİ ÖNLEMİ!

Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla twiitter ve youtube’un yasaklanmasının turizme yansımaları hergün yeni bir boyut kazanıyor…

Başbakan Tayip Erdoğan’ın 17 Aralık’ta yapılan rüşvet ve yolsuzluk opersyonuyla ilgili haberlere yasak getirilmesi ile başlayan uygulamalar twitter ve youtube’a ulaşımı yasaklamayla devam ediyor. İletişim olanaklarının kısıtlanmasyla ilgili yasaklar turizme de yansıyor.

shutterstock_117795829

twitter’ın yasaklanmasıyla yutrdışında Türkiye ile ilgli yasakçı ülke imajı yayıldı. Bu nedenle turistler twitter’ın yasak oduğu ülkeye gidilmez demeye başladı.

Turizmi zor durumda bırakan uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Habertürk Gazetesi’nden Ünsal Ereke’nin haberine göre oteller  Wi-Fi kullanmak isteyen müşterilerinden kimliklerini almaya başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Getirilen yasaklar nedeniyle  kayıt zorunluluğu getiriyor” dedi. Ayık, “Hepimizin internet kullanımına yönelik programları vardı. Otomatik olarak IP adreslerini kaydediyorduk ve istenildiğinde veriyorduk. Ancak son dönemde bunun daha çok kullanıldığını görüyoruz” diye konuştu.

İstanbul’daki otelcilerin derneği konuşan Turistik Otelciler (TUROB) Başkanı Timur Bayındır da, mevcut kanunun yılbaşından itibaren daha yoğun olarak takip edilmeye başlanıldığını ifade etti. Bayındır, “Müşteriye nüfus cüzdanı karşılığında şifre veriyoruz. Yılbaşından sonra denetimin biraz daha yoğunlaştığını söyleyebilirim” dedi.
Haberde şöyle deniyor:
“İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde otel yönetimi konaklama yapanların yanı sıra günübirlik müşterilerine Wi-Fi şifresini kimliği karşılığında vermeye başladı. Aslında 2007 yılında internet ortamında işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında yürürlüğe giren 5651 sayılı Kanun oteller gibi toplu kullanım yapan işletmelerin çalışanlarına ve müşterilerine internet erişim olanağı sunan yerlerdeki kullanımının kayıt altına alınmasını zorunlu kılıyordu. Ancak bu uygulama konaklama yapmayan müşteriler ile otelleri karşı karşıya getirdiği için sınırlı kalmıştı.
17 Aralık’tan sonra..
Alınan bilgilere göre 17 Aralık operasyonunun ardından otellerdeki internet kullanımına yönelik olarak kayıt baskısı yoğunlaştı
Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Suçları Genel Müdürlüğü’nün başını çektiği denetleme kurumlarının istekleri karşısında özellikle İstanbul’daki birçok otel lobi ya da bünyesinde bulunan restoranlarda ağırladığı günübirlik müşterilerine Wi-Fi internet şifrelerini nüfus kâğıtlarının fotokopilerini alarak vermeye başladı. Bu yolla müşterilerin internet üzerindeki hareketleri IP üzerinden izlenebiliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER