32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

İş Bulmak Zor Olsa Da, Önemli Olan Doğru Hamleyi Yapmak

İş Bulmak Zor Olsa Da, Önemli Olan Doğru Hamleyi Yapmak 

Amon Hotels İnsan Kaynakları Direktörü Tayfun Pirpir:  “İş Bulmak Zor Olsa Da, Önemli Olan Doğru Hamleyi Yapmak” başlıklı yazısını GM Turizm & Yönetim Dergisi okuyucularıyla paylaştı. 

ik

Amon Hotels İnsan Kaynakları Direktörü Tayfun Pirpir

Amon Hotels İnsan kaynakları Direktörü Tayfun Pirpir:  İş Bulmak Zor Olsa Da, Önemli Olan Doğru Hamleyi Yapmak başlıklı Yazısını GM Turizm & Yönetim Dergisi okuyucularıyla paylaştı. 

İşsizken iş aramak maddi ve manevi anlamında zor ve yıpratıcı bir süreçtir. Çeşitli ilanlara başvuruyorsun ama hiçbir şekilde geri dönüş alamıyorsun. Günlerce haftalarca, hatta aylarca bekliyorsunuz cevap gelmedikçe moraliniz bozuluyor, umutların azalıyor… Hani eş dost akrabalar var ya birde arkadaşlar yardım etmek için uğraşanlar ama maalesef bir türlü olmayan yardımlar, onun için gerçekçi olmamız lazım. İşiniz varken üzerinizde ki Bey Hanım hiç eksik olmaz geleniniz gideniniz hiç eksik olmaz hele birde iyi bir yerdeyseniz çevreniz buna bağlantılı olarak çoğalır. Ama işsiz kaldığınızda ne hikmetse bütün çevreniz kaybolur kimseyi bulamasınız yapayalnız hissederseniz kendinizi aradığınız kişilere de ulaşamazsınız. işte hayat budur sadece siz varsınız onun için doğru hamleyi yapmak gerekir. Yanlış adımlar yanlış insanlarla, doğru adımlar doğru insanlarla karşılaştırır.  Umutsuzluğa kapılma! Kendin dâhil kimsenin seni dibe çekmesine izin verme!

Network’ünüzü daha etkin hale getirmek gerekir.

İş bulmak için size fikir verecek yol gösterecek dijital mecraları iyi kontrol etmeli ve iyi sentezlemelisiniz. Aynı zamanda referans sağlayacak yol gösterecek iş ve sosyal çevrenin listesini çıkartmalısınız. Aradığınız işi bulabilmek için çevrenizdeki insan kaynakları uzmanları ile iletişime geçmek ve bağlantı kurmak için konuyu iyi ifade etmelisiniz.

Çalışmak istediğin işyerinin kapısına gitmekten çekinme ısrarcı ol

Asla vazgeçme hedefine götürecek işletmeyi seçtiysen mutlaka ısrarcı olmalı Çalışmak istediğin sektörde ve/veya pozisyonda olan kişilerle iletişime geç. Karşındaki kişiye “İş arıyorum ne iş olsa yaparım her işten anlarım ” hissini değil, tek işte uzmanlık yaptığınızı “Çok güçlü özelliklerim ve niteliklerim var, bu işe ve size uygunum” hissini verecek şekilde konuş ve profesyonel olduğunu hissettir. Özgüvenini kaybetme abartıdan kaçın unutma karşı tarafın size ihtiyacı var hep bunu düşünmelisiniz. (Bu görüşmeden sonra belki de yeni bir fırsat doğabilir; seni çalıştığı firmanın İK profesyoneliyle tanıştırabilir veya bir açık pozisyon olduğunda sana haber verebilir) Bunun dışında daha önce birlikte çalıştığın iş arkadaşlarınla ve yöneticilerinle görüşebilirsin. Böylelikle hem kendini hatırlatır hem de iş arayışınla ilgili onlardan fikir ya da öneri alabilirsin.

Girişken ol kendini göster (istekli ol)

İşin size gelmesini beklemeyiniz girişken olup durmadan araştırmalı ve bağlantı kurabileceğiniz kişilerle aktif olarak mesajlaşmalı ve kendinizi göstermeli aynı zamanda işi gerçekten istediğinizi belirtmelisiniz. Bir iş başvurusu yaptığında, o işte çalışan İK uzmanlarına veya o şirketten birine ulaşmaya çalış. E-mail gönderirken de mailinde, “Ben bu işi yaparım ve size uygunum” mesajını profesyonel dilde hissettirmen çok önemli. Ön yazınız gayet net ve anlaşılır olmasına mutlaka dikkat ediniz.

Cv’ni  ilgili kişiye ulaştır takibini yap,

Özgeçmişinizi İK’ya gönderdin. Bitti mi bence bitmedi takibini yapmalısın. Birçok yere başvuru yaptın artık misyonum tamamlandı gibi düşünme takiplerini ve neticesini kontrol etmelisin. Özgeçmişinin İK uzmanına ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için de şirketi telefonla arayabilir ve hatta telefonda özgeçmişinin o şirket için uygun olup olmadığını sorabilirsin.

Sosyal medyayı aktif ve doğru kullan

Sosyal medya artık çalışanların işten çıkışına bile sebep oluyorsa neden işe alınmasına vesile olmasın? Hedefinde kurumsal firmalar varsa paylaşımlarına dikkat etmelisin. Unutma ki paylaşımların seni temsil eder,  bireysel markan hakkında fikir ver. Bunun dışında ayrıca diğer sosyal medya platformlarından da seni bir işe yönlendirecek, iş bulmanı sağlayacak kişiler çıkabilir. Gözün açık olsun. Bu kişilerle iletişime geç ve onların dikkatini çekecek paylaşımlar yapmaya çalış. Bir bakmışsın iş teklifi almışsın, belli mi olur?

Hedeflerine ve mesleğine uygun derneklerde yer al

Çalışmak istediğin alana ve hedeflerine uygun olan sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışabilirsin. Çeşitli projelerde bulunabilir aktif olarak görev alabilirsin bu durum işsizken hem motivasyonunuzu düzeltir hem de çevre edinmenizi sağlar. Unutmayın iş arıyorsanız önce kendinize güvenmelisiniz.

Risk almaktan çekinmeyin. Hayatın Kendisi Zaten Bir Risk ……

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER