İstanbul Turizmi İçin Dev Buluşma

Sektörel Haberler 18 Kasım, 13:58'de eklendi

İstanbul Turizmi İçin Dev Buluşma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan İstanbul Turizm Platformu’nun tanıtım toplantısı İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Toplantıya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

İstanbul Turizmi İçin Dev Buluşma

Toplantının açılış konuşmasını yapan İstanbul Turizm Platformu Koordinatörü Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul’un dünyada eşi benzeri bulunmayan bir şehir olduğunu söyledi. Geçmişte çok büyük medeniyetlere başkentlik yapan İstanbul’un turizmde 2014’ün gerisinde olduğunu kaydeden Taşbaşı, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

İstanbul Turizmi İçin Dev Buluşma

‘’Oda Fiyatı 60 Euro’ya Düştü’’

‘’İstanbul turizmde ve geçmiş yıllara kıyasla ziyaretçi sayısı açısından daha iyi yerde değil. 2014 yılıyla kıyaslandığında, İstanbul’un daha fazla üst gelir grubuna mensup turisti ağırlaması gerekiyor. Ziyaretçilerden elde edilen gelir, bugün daha gerilerde. Eskiden 160 Euro’larda olan ortalama oda fiyatı bugün 60 Euro civarında.

‘’Kongre Turizminde İstanbul’un Esamesi Okunmuyor’’

Kongre turizminde dünyada ilk 7’ye, 500 ve üzeri katılımcılı kongrelerde ilk 3’e giren İstanbul’un şu anda esamesi okunmuyor. Aynı şey kruvaziyer için de geçerli. Galataport açılınca bu durumun düzeleceğini umuyoruz.

‘’İstanbul’un Ziyaretçi Profili Değişti’’

İstanbul’un ziyaretçi profili değişti. Biz bu profili değiştirerek üst gelir grubunu kente çekmeliyiz. Sağlık turizminden 3,5 milyar dolar gelir elde ediliyor. Ancak sağlık turizmcileri ile görüştüğümüzde, iyi bir düzenlemeyle bu miktarın 10-15 milyar dolara yükseleceğini belirtiyorlar.

‘’İmamoğlu’nun Seçilmesi Barış Ve Özgürlük Rüzgarı Estirdi’’

Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı seçilmesiyle birlikte İstanbul’da barış ve özgürlük rüzgarı esmiştir. Bu rüzgarın turizme önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. İBB bünyesinde tanıtım ve bilgilendirme ofisi oluşturduk. Burası katılımcı bir havuz oluştu. Burada 30’a yakın turizm sektörü kuruluşu, 4’ten fazla üniversite, sağlık turizmindeki 3’ten fazla dernekle ve 60’tan fazla kişiyle görüşmeler yapılacak. İstanbul için kısa dönem planı hazırlamak adına bunları bir kenara koyduk. Acil eylem planını hazırladık. Bu planı platform üyeleriyle paylaşacağız. Platform resmen kurulmuş ve çalışmaya başlamıştır.’’

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.