İŞTE ALMAN SEYAHAT ACENTELERİNİN SON DURUMU

Sektörel Haberler 18 Haziran, 18:16'de eklendi

GfK’nin bin 200 seyahat acentesi ile gerçekleştirdiği aylık araştırmanın sonuçlarına göre, Almanya pazarında yaz tatili satış gelirlerinde yüzde 21’lik artış gerçekleşti. Artışta, son dakika satışları önemli rol oynadı.

travel-agent

Mayıs ayı araştırma sonuçlarına göre, Alman seyahat pazarı, mayıs ayında büyüme gösterdi. Son dakika satışlarının da etkili olduğu büyüme, kış sezonu satışlarını da içerdi.

TOPLAM SATIŞTA YÜZDE 23’LÜK ARTIŞ

Toplam satışta gerçekleşen yüzde 23’lük artış, nisan ayında gerçekleşen yüzde 5.6’lık artışa oranla büyük toparlanmaya işaret ediyor.

Büyüme oranlarının yüksek çıkmasında geçtiğimiz yıl satışların oldukça düşük olmasının da etkisi var. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde, toplam satıştaki büyüme neredeyse sırfırken, yaz sezonu satışlarında da yüzde 6.7’lik sert bir düşüş gözlemlenmişti.
Yine de, mayıs ayı satışlarında gerçekleşen artış sağlıklı olarak değerlendirilebilir. 2015 yazı toplam satışlarında gerçekleşen büyüme oranı bu sezonun en yüksek oranı olan yüzde 7.5’e ulaşmış durumda.

SON DAKİKA SATIŞLARI TOPLAM SATIŞIN YÜZDE 8.4’ÜNÜ OLUŞTURDU

Mayıs ayı son dakika satışları, toplam satış içerisindeki yüzde 8.4’lük payıyla, büyüme içerisinde önemli bir yer kaplarken, haziran ayı satışları da yüzde 15.4’lük orana sahip oldu. GfK araştırmasına göre, kış sezonu için gerçekleşen erken talepler, toplam satış gelirlerinin yüzde 20’sini oluşturdu.

MAYIS AYINDA YÜZDE 10 GELİR ARTIŞI

GfK araştırmasının gösterdiği yüksek artış oranları, TATS tarafından 2 bin 400 iş seyahati odaklı acente ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarıyla da örtüşüyor. TATS tarafından gerçekleştirilen araştırma, mayıs ayında yüzde 10 gelir artışı olduğunu gösterdi. Bu rakam geçtiğimiz yıl başından itibaren toplamda 4.2’lik artış anlamına geliyor.

EKİM AYI SATIŞLARI YAVAŞ KALDI

zayıf seyreden ekim ayı satışlarında ancak yüzde 1.1 oranında artış gerçekleşirken, geçtiğimiz yıl başından bu yana gerçekleşen ortalama büyüme yüzde 2.6 oldu.

ACENTELERİN NEREDEYSE YARISI SATIŞLARDAN MEMNUN

Son satış rakamları, Alman seyahat acentelerine yaramış görünüyor. Dr. Fried ve Partner’ın fvw.com için gerçekleştirdiği aylık satış endeksi sonuçlarına göre, geçtiğimiz ay acentelerin yüzde 31’i satışlarını ‘iyi’ olarak değerlendirirken, bu ay oran yüzde 37.5’e yükseldi. Acentelerin neredeyse yarısı durumundan memnunken, yalnızda yüzde 18’i satışları düşük olarak değerlendirdi.

GELECEK AYLAR İÇİN BEKLENTİLER YÜKSEK DEĞİL

Acentelerin gelecek aylar için beklentileri ise yüksek değil. Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre acentelerin yüzde 25’i sonraki aylardan umutluyken, bu ay acentelerin yalnızca yüzde 20’si artış bekliyor. Yüzde 64’lük kısım ise satışların sabit kalacağını düşünüyor.
Tüm rakamlar ışığında, geçtiğimiz yıl Dünya Kupası’nın yavaşlatıcı etkisiyle 95 puanda kalan ‘satış endeksi’, 103 puana ulaşarak katı büyüme gösterdi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.