İşte Bakanlığın Spor Turizmindeki Yol Haritası

Sektörel Haberler 7 Mayıs, 10:19'de eklendi

İşte Bakanlığın Spor Turizmindeki Yol Haritası

 T.C Gençlik Ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar Ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ahmet Temurci Bakanlığın, spor turizmindeki yol haritasını anlattı.

Ahmet Temurci

Gm Degi – Özel Haber

Türkiye’nin coğrafi konumu ve doğası gereği spor turizmindeki potansiyeli yüksek. Avrupa ülkelerine yakınlığı ve kaliteli konaklama tesislerinin varlığı da spor turizmi için önemli avantajlar. Bu bileşenlere baktığımızda Türkiye’nin spor turizminde sahip olduklarını görmekteyiz.

Bu avantajlardan sonra önemli olan nokta, gelen takımların dünya standartlarında antrenmanlarını yapabilecekleri alanları onlara sunmaktır. Tesislerin bu alanda gerekli alt yapı çalışmalarının yapılması sağlanmalıdır. Tabi ki tüm bu bahsetmiş olduğumuz potansiyele rağmen,  Türkiye’deki spor faaliyetlerine baktığımızda sadece futbol ve golfun ön planda olduğunu görmekteyiz. Tüm kurum ve kuruluşları işbirliğini daha sıkı yaparak bu turizm dalının geliştirileceğini düşünmekteyiz.

Bakanlık olarak spor turizmine yaklaşımlarımızı ise şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Ürün çeşitliliğini artırıp Türkiye’nin özellikle belli spor dalları için ilk akla gelen isim sağlamak

olarak özetleyebiliriz.

  • Antalya, Alanya ve Afyonkarahisar’da başlatılan etkinliklerin 7 coğrafi bölgemizin tamamında uygun tesisler ve uygun branşlara yayarak bu başarı hikayelerini artırabileceğimizi düşünüyorum.
  • Bizim Türkiye’yi daha geniş bir ürün yelpazesiyle daha iddialı konuma taşımamız gerekiyor.
  • Türkiye’nin sadece Antalya’nın değil, birçok bölgemizin ciddi potansiyeli vardır. Bu bölge ve içindeki şehirlerin teker teker değerlendirilerek spor turizminden hak ettiği payı bizim artırmamız gereklidir.
  • Ülkemizin bu alandaki payını artırmak için yeni spor turizm destinasyonları oluşturmalıyız. Daha sonrasında da bunları bütün ülke genelin yayılmasının gerekliliğine inanıyoruz.
  • Algı konusunda farkındalık yaratmalıyız. Bu konuda ilerlememiz içinde doğru bir planlama ve iyi bir pazarlama stratejisiyle çok büyük adımlar atılabileceğini düşünüyoruz.
  • Bu noktada bakanlığımızın en önemli paydaşları arasında yer alan, spor federasyonlarımızın faaliyetleri bizler için çok büyük önem taşıyor. Federasyonlarımız ile işbirliği halinde tüm sporların ve alt dallarının tanıtımı için çalışmalar gerçekleştiriyoruz.
  • Kendi dalımızdaki hem yurt içi hem de yurt dışındaki fuarlara daha fazla katılım göstermeyi hedefliyor, bu konuda federasyonlarımızı da destekliyoruz.
  • Yurt dışında spor turizmine katkı sağlayacak dış işleri bakanlığına bağlı müşavirlikler ve ataşelikler açmayı planlıyoruz. Özellikle gelişmiş spor ülkelerinde müşavirlikler açmayı hedefliyoruz.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.