İŞTE OTELCİLERİN BAKANLIKTAN BEKLENTİLERİ

Güncel, Sektörel Haberler, slide 10 Ağustos, 11:47'de eklendi

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u ziyaret ederek bakana isteklerini iletti. Ziyarette Sn Bakan Ersoy’a bir rapor sunan TÜROB heyeti, konaklama sektörünün kısa vadedeki isteklerini ve bakanlıktan beklentilerini dile getirdi.

RAPOR’DA DİKKAT ÇEKEN KONULAR

  • Atatürk havalimanının kapanma sürecinin turizmi etkilemeyecek şekilde planlanması gerektiği ve normal hizmetlerini sürdürmesi,
  • Kongre Turisti için KDV Muafiyeti
  • Turizm yatırımlarındaki plansızlığın ortadan kaldırılması için “Yatırım İzleme Kurulu” oluşturulması

Raporda dikkat çeken konu başlıklarıydı.

Otelcilerin Bakanlıktan beklentileri

Habertürk’te yer alan habere göre; Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜROB Başkanı Timur Bayındır, turizm sektörü için en önemli beklentinin gelir artırıcı girişimlerin hızlandırılması olduğunu belirterek, özellikle gelir ve nitelikli misafir bakımından en önemli turizm segmentlerinden biri olan kongre turizmindeki girişimlerin artırılması gerektiğini kaydetti.

Uluslararası kongre ihalelerinde Türkiye’nin avantajlarıyla öne çıkması için ihale özelinde kongre kapsamına KDV muafiyeti uygulanmasının faydalı olacağını aktaran Bayındır, “Kongre turizmi için ülkemize gelmesi talep edilen dernek, şirket veya kurumların, kongre merkezi, konaklama, aracılık hizmetleri gibi kongre harcamalarının KDV’den muaf olması tercih sebebi oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Turizm yatırımlarındaki plansızlığın ortadan kaldırılması için “Yatırım İzleme Kurulu” oluşturulmasını öneren Bayındır, Yatırım Teşvik Sistemi’nin de revize edilmesi, teşviklerin yeni yatırım yerine yenileme amacıyla verilmesi gerektiğini kaydetti.

Atatürk Havalimanı’nın kapatılma sürecinin bölgedeki otelleri olumsuz etkileyeceğine de işaret eden Bayındır, 3. havalimanı ile birlikte Atatürk Havalimanı’nın da faaliyetlerine devam edebileceğini bildirdi.

TÜROB yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a ilk ziyaretini gerçekleştirdi. TÜROB Başkanı Timur Bayındır’ın yanı sıra Başkan Yardımcıları Müberra Eresin ve Armin Zerunyan, Genel Sekreter Hediye Güral Gür, Yönetim Kurulu Üyeleri Taner Yallagöz ve Nuri Kalyoncu ile TÜROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir’den oluşan TÜROB heyeti temasları kapsamında, Bakan Yardımcıları Nadir Alpaslan ve Ömer Arısoy’u da ziyaret etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.