İşte Turistlerin Otellerde Yaptıracağı Covid-19 Testinin Maliyeti

Sektörel Haberler 10 Ağustos, 16:33'de eklendi

 İşte Turistlerin Otellerde Yaptıracağı Covid-19 Testinin Maliyeti

Pandemi önlemleri kapsamında oteller, bir sağlık kuruluşuyla anlaşarak sağlık personeli bulunduracak. İsteyen yabancı turistlere 30 Euro karşılığında Kovid-19 testi yapılabilecek.

maliyeti

 

Milliyet  Gazetesin’den Ayşegül Kahvecioğlu konuyla ilgili bir haber hazırladı. Habere göre; Covid-19 tedbirleri kapsamında, güvenli turizm sertifikalı konaklama tesislerinde, yabancı turistler talep ederek Covid-19 testi yaptırabilecekler. Bu testin turistlere maliyeti ise 30 Euro.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzalı genelgeye göre, söz konusu tesislerde numune almak için sağlık personeli bulundurmaları gerekli. Bu tesislerin bir sağlık kuruluşuyla anlaşmalı olarak hizmet vereceği  de belirtiliyor. Numune alınan turistlerin izleme kayıtları alınacak.

 

Sağlık Bakanlığı ve 81 ilin kültür ve turizm müdürlükleriyle otelcilere genelge göndermişti. Bu gönderilen koronavirüs önlemlerini içeren genelgeye eklemeler yapıldı.

 

Buna göre, güvenli turizm sertifikası alınmasının zorunlu olduğu 50 oda ve üzeri konaklama tesislerinde, ikâmet adresi yurtdışında olan misafirlerin, “talebe bağlı olarak” 30 euro ücret karşılığında Kovid-19 testi yaptırabilecek.

Kayıt tutulacak

Numune almak için sağlık personeli bulundurulacak otellerde, yetkin bir sağlık kuruluşu ile anlaşmalı olarak hizmet verilecek. Numune alınan misafirler için izleme kayıtları tutulacak. Sağlık personeli sayısı haftanın her günü hizmet verecek şekilde ve tesis kapasitesine uygun olarak belirlenecek. Tesiste numune alma işlemlerinin koordinasyonundan sorumlu, ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibat halinde olacak bir “irtibat kişisi” belirlenecek. Tesiste pozitif vaka çıkması halinde ilgili il sağlık müdürlükleri ile il kültür ve turizm müdürlüklerine bildirimde bulunacak irtibat kişileri, misafirin sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi ve izolasyonu sürecini de yönetecek. İl kültür ve turizm müdürlükleri tarafından numune alımı yapan konaklama tesislerinin listeleri hazırlanacak ve izlenerek güncellenmeleri sağlanacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.