KALİFİYE PERSONELİ GERİ KAZANMALIYIZ

Güncel, Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 1 Eylül, 10:09'de eklendi

Kalifiye personeli turizme geri kazandırmamız gerektiğini ifade eden Kimeros Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Okay Çıkan ile onları sektöre nasıl kazandıracağımızı ve sektörün yaşadığı İK sorunları üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

kalifiye personel

Kalifiye personeli geri kazandırmanın yollarını ivedilikle bulmamız gerektiğini ve sektörde gelecekte çok sıkıntıların yaşanacağını belirtti.

İK’da yaşanan kalifiye personel ve eğitim sorunların temeli nedir? Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Kalifiye personel ve eğitim konusunu ikiye ayırmak gerekiyor. Biz turizmin kötü olduğu zamanlarda ekstra eleman konusunu konuşuyorduk. Bizim iki seneye yakın derdimiz; ekstra elemandı. Ekstra eleman konusunu yabancı personel istihdamı ile çözdük. Yabancı personel alırken amacımız Özbek ve Kırgız elemanlarda özellikle fiyata odaklı bakılarak ekstra elemandan daha ucuza geldiği için tercih edildi. Verdiğimiz para miktarı aynıydı, ama aldığımız hizmet lojmanda kalmaları ve yabancı dil bilmeleriydi. Ama gelinen nokta aynı.  Kalifiye personel  işsiz ve çözüm hala yok.

Eğitim ayağını nasıl değerlendiriyorsunuz?

TUREM’lerden önce turizm liselerine değinmek gerekiyor ki kalifiye eleman yetiştirme sorunu da burada başlıyor. Artık turizm liseleri housekeeping bölümlerini açılmıyordu. Son 4 yıldır İNKAY Derneği’nde görevdeyim.  Bu konudaki çabalarımız sonucunda bu yıl bu bölümü açtılar. Bu seferde öğrenciler bu bölümü istemiyorlar.  istemeyince kalifiye personel yetişmiyor ya da var olan da mesleğe küsmüş durumda. Kısacası, mesleği tekrar sevdirmeliyiz.  Üniversite mezunu en az bir dil bilen öğrencileri ve kalifiye personeli biz sektörden uzaklaştırdık. Bunların turizme kazandırılması şart. Bu kazandırma süreci ise çok zorlu bir süreç hele ki maliyetlerimizi önümüze çıkardığımızda işimizin daha da zorlaştığını görmekteyiz.  Ama biraz önce de ifade ettiğim gibi her şeyin başı sevgi.

DOĞRU PERSONEL, GÜVENİLİR HİZMET OGEDAY İNSAN KAYNAKLARINDA

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.