KALİTELİ PERSONEL YETİŞTİREN KURULUŞLAR SEKTÖRÜN GERİSİNDE KALDI

Güncel, Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 31 Ağustos, 10:38'de eklendi

Kaliteli personel konusunda İNKAY KURUCU ÜYESİ BÜLENT ŞANLITÜRK ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Kaliteli personel konusunun sektörde soruna dönüşmesinin nedenini Şanlıtürk, tecrübeleri ışığında sektördeki Gm Dergi okurlarıyla paylaştı. Birinci etkeninin eğitim kuruluşlarının turizm sektörünün gerisinde kalması olduğunu belirtti.

Sektördeki İnsan kaynaklarının durumunu tecrübeleriniz ışığında bizimle paylaşır mısınız?

İnsan kaynakları konusu özellikle 2015 yılından bu yana yerlerde sürünüyor. Sektörde kaliteli eleman bulmak çok zor. Kaliteli eleman yetiştiren kuruluşlar sektörün çok gerisinde kaldılar. Örneğin; TUREM’ler turizm sektöründeki tesislerin  alt ve orta elemanları yetiştiren kuruluşlardı. Turem’ler kapatıldığında  üniversiteyi kazanamayan lise mezunu ve üniversite terk olan öğrencilerimiz turizme kazandırılamadı. Turizm bunlardan yararlanamadı. İstihdamı kendi elimizle yok ettik. TUREM’ler sektör için altın yumurtlayan tavuktu. TUREM’lerle ilgili  İNKAY eski yönetim ve yeni yönetim ilgililere yaklaşık bine yakın imzalı  müracaatlarda bulunuldu sonuç alınamadı.

Kalifiye eleman sorunu konusundaki görüşleriniz nedir?

Turizm sektöründe bu konuya bakış açısı tesis patronları ve yöneticileri İK alımlarını parasal olarak değerlendirdi. Halbuki turizm insan kaynakları için cazibesini yitirdi. Her şey dahil sistemini bahşiş sistemini de ortanda kalktığı için sadece işletmeden aldığı maaşa bağımlı kaldı. Şuan ki maaşlar ise askeri ücret. 2015 yılından beri ise askeri ücretin askeri ücreti. Bunun yanı sıra zaten turizmde sektörel olarak bir sıkıntı var. Bu durumda kalifiye eleman neden turizmde çalışmak istedin ki!

Yabancı personellerin sektördeki varoluşu hakkında neler söylemek istersiniz?

Bir de ucuz iş gücü olarak yabancılar tercih edilir pozisyona gelince, memleketimizdeki 11 milyona yakın işsiz ne yapacak? Bu soruların cevaplarını kim verecek? Turizmde çalışacak insan mı bulamıyoruz, yoksa turizmden mi kaçmalarına mı sebep olduk insanları. Benim fikrime göre, artık insanlar turizmden kaçıyorlar.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Ender Sivrikoz 07 Eylül 2019

Başarılar diliyorum ararsan telofonum
0532 6249427