KAZIM PEHLİVAN : “YENİLİKLERLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ”   

Güncel, Sektörel Haberler, slide 9 Mart, 10:47'de eklendi

Gezinomi Genel Müdürü Kazım Pehlivan ile 2011 yılından beri başarılı hizmet veren Gezinomi’nin son durumunu ve iç pazarda yaşanan gelişmeleri konuşma fırsatı bulduk.

GM DERGİ – ÖZEL HABER 

Gezinomi son iki yılda nasıl bir süreç yaşadı? 

Gezinomi olarak 2011 yılından beri hizmet veren yeni bir operatörüz. Biz, sektörün büyüme oranından iki kat daha fazla büyümeyi hedefledik ve bugüne kadar bunu başarıyla gerçekleştirdik. Son iki yıldır pazar payımızı arttırdık. Ülke adına incoming turizmin olumsuzluğu iç pazarın büyük bir ivme kazanmasını sağladı. Biz de bu süreci iyi değerlendirdik. Son iki yıldır iyi üretimler yapmaktayız.

Türkiye genelinde geniş bir hizmet ağınız var.  Bu ağınızdan bahseder misiniz?

Türkiye genelinde 100’e yakın tabela acentemiz var. Bu acenteleri franchising sistemiyle yönetiyoruz. Ayrıca yaklaşık olarak 500 sistem acentesi ile aktif şekilde çalışmaktayız. Bu acentelerde internet üzerinden bizim sistemimizi kullanarak satış yapmaktalar.

2018 yılındaki hedefleriniz neler?

2018 yılında dış turizmin iyi geçeceğini ön görüyorum. Herkes iç pazarın son iki yıldır olduğu gibi büyüyemeyeceğini söylüyor. Bence sektörde şöyle bir değişim oldu; son iki yıldır iç pazar yüksek oranlarda konaklamalar yaptığı için Türk misafirlere tatil alışkanlığını kazanma şansı yaşattı. Bu durumda Gezinomi olarak özellikle repeat misafirlerimizin incomingte iyi giden satışlara rağmen arzlarını kısa vadede yapıp konaklamalarını aldıklarını görmekteyiz.  Bizim 2018 yılı ocak ayı satışlarımız geçen yılın aynı tarihine göre iki kat arttı. Bunun iki sebebi var. Birincisi, oda fiyatlarının yüzde 30 oranında artması. İkincisi ise son iki yıldır yapılan satın almaların değişimidir.

Türk tatilcisi artık erken rezervasyona alıştı değil mi?

Son iki yıldaki değişim, iç pazarın oda sayısındaki artış ile Türk misafir tatil alışkanlığı kazandı. Aynı fiyatlardan tatillerini almak içinde erken rezervasyon sürecini hızlandırdı. Her geçen gün bu süreç iyileşiyor. Bu süreç şuan kasım, aralık ve ocak aylarında devam ediyor. Umarım önümüzdeki yıllarda biz de dış pazardaki operatörler gibi kontratlarımızı ağustos ayı bitmeden yapmış olur ve tüketiciye bu tarihlerde bir sonraki yılın satışlarını başlatırız. Fiyatlar daha önceden açıklanıp bu tarihler daha önlere alınırsa erken rezervasyon satışları da daha erken olabilecektir.

Bu yıl iç pazar misafiri yer bulamama sorunu yaşayacak mı?

Ben bu konuda sektörden farklı düşünüyorum. Son iki yıl özellikle 2016 yılı Türk turizminde bir daha yaşanmayacak bir yıl olarak kalır. 2016 yılının bu yıl ile kıyaslanmasını doğru bulmuyorum. Çünkü normal şartlarda Türk turizmi hiç bir döneminde böyle kötü bir süreç yaşamamıştır. Turizm eski güzel günlerine yavaş yavaş dönecektir. Bunun için önümüzde birkaç yıllık süreç var. İç pazar misafirleri, incoming taleplerinden dolayı sezonda oda bulamayabilir. Otel kanadında iç pazarın ana pazarlardan biri olduğu yadsınmamalıdır. Tesislere tavsiyem ise sadece tek bir pazara yoğunlaşmak yerine bütün pazarlardan eşit miktarlarda PAY almaya çalışırlarsa, fiyatlarını ve pazar rekabetini daha gerçekçi tutabileceklerdir.

Türk misafirler yurt dışı tatillerinde nereleri tercih ediyor? 2018 yılı taleplerinin son durumu nedir?

Müşterilerimizde ciddi bir yurt dışı talebiyle karşılaşıyoruz. Gezinomi olarak bu konuda otel kanadından daha hızlı ilerliyoruz. Bazı ana destinasyonların doğrudan sağlayıcılığını yapıyoruz. Özellikle ürünlerimizde hem kendi acentelerimiz üzerinden hem de bir kısmını operatör üzerinden sahaya sunuyoruz. Buradaki tek endişeli süreç, kur paritesinin 2017 yılında çok yükselmesiydi. Bu da outgoing turizmin ilerlemesini yavaşlattı. Ancak 2018 yılında kurun bu kadar dalgalı olacağını düşünmüyoruz. 2018 yılında Türk tatilcilerin yurt dışı taleplerinin artacağını söyleyebiliriz. Gezinomi olarak sahada en çok farklı destinasyonu sunan operatör biziz. Hemen hemen sahadaki her ürünü satışa sunmaya çalışıyoruz. Burada temel kıstas hizmetin iyi olmasıdır. Bu yüzden profesyonel bir ekiple çalışıyoruz.

Son olarak gelecekte Gezinomi’de yenilikler görecek miyiz?

Gezinomi olarak şehir otellerinin satışlarına başlayarak bu pazardan da pay almayı hedefliyoruz. Belli sayıdaki otelin kontratlama aşaması bitti. İç pazardaki çalışabileceğimiz tüm otellere yönelik bir ortam sağlamaya çalışıyoruz. Tabi ki bu fiziki kontrat yapma alışkanlığının dışında bir kısım teknolojik faaliyette gerektiriyor. Bu konuda da ekip ve alt yapı çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yenilemeye devam ediyoruz. Güçlü bir ekiple bu konuda da başarılı işlere imza atacağız. İkinci önemli yeniliğimiz ise uçak departmanımızı oluşturuyoruz. Muhtemelen mart ayı sonuna doğru uçak satışlarımızı hem acente ağımıza hem de online kanallarımıza doğrudan satışa sunacağız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.