Kendi İçinde Bilinmezi Olan Bir Sezon Yaşadık, Yaşıyoruz

Sektörel Haberler 16 Eylül, 15:35'de eklendi

Kendi İçinde Bilinmezi Olan Bir Sezon Yaşadık, Yaşıyoruz

Sherwood Resorts and Hotels Satış & Pazarlama Müdürü Sezer Şener; “Kendi içinde bilinmezi çok olan ve el birliği ile zorlaştırılan bir sezon yaşadık, yaşıyoruz.” dedi. 2019 sezonun değerlendirdi. 2020 yılına dair ön görülerini bizimle paylaştı.

2019 yılını ve önümüzdeki üç aylık süreci değerlendirir misiniz?

Kendi içinde bilinmezi çok olan ve el birliği ile zorlaştırılan bir sezon yaşadık, yaşıyoruz. Sektörün genelini incelediğimizde verimli satış alınan erken rezervasyon dönemi sonrası ciddi anlamda rehavete kapılıp sürecin ruhuna aykırı hamleler yaptık. Mart – Mayıs dönemindeki düşük satış performansı  “Gemi yine mi su alıyor” endişesini yaşattı. Sektör olarak birazcık ıslandık, ama son anda su alan yerleri onarıp gemiyi el birliği ile güvenli limana çıkarıyoruz. Mayıs ayı beklendiği gibi çok zor geçti. Özellikle rakip destinasyonların da fiyatlarında yapmış olduğu hatırı sayılır indirimler talep daralmasını sezonun bir kısmına da sirayet ettirdi. Ancak özellikle son kırk gündür Antalya doydu diyebiliriz.

Bu noktada yaz sezonunun uzaması ile Ekim – Kasım aylarında da yüksek dolulukları göreceğimize inanıyorum. Zaten rutin bir artış gösteren Batı Avrupa Pazarı maçı kasım sonuna kadar getirecektir.  Rusya, Polonya, Hindistan gibi ülkelerden açıklanan kışa yönelik charter planlamalarına ilaveten MICE sektöründeki gözle görülür talep artışı önümüzdeki üç ayın yeni rekorları beraberinde getireceğini müjdeler cinsten.

2020 yılı için grup ve sektör olarak ön görülerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Öngörü için erken olmasına rağmen 2020 Yaz Sezonu 2019 yılına çok paralel gerçekleşecek. Büyük tur operatörlerinin uçak planlarını da yavaş yavaş öğreniyoruz. Erken tatil satın alma alışkanlığı olan ülkelerin de tuttuğu bir ışık var, ilk rakamlar oldukça keyifli. Antalya’nın standartlarının her geçen gün arttığını düşünürsek 2020’de yeni bir rekora imza atmamak hayal değil.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.