KIŞ TURİZMİNİN GÖZDESİ BUZ TUTTU!

Sektörel Haberler 2 Ocak, 12:34'de eklendi

KIŞ TURİZMİNİN GÖZDESİ BUZ TUTTU!

Adıyaman’da bir grup dağcı eksi 22 derece soğuk, kar ve tipinin hakim olduğu Nemrut Dağı’na tırmandı. Zirvedeki devasa heykellerin buz tuttuğu gözlenirken, zirveye yakın 3 farklı bölgeye çığ düştü. Karın Karşılama Merkezi kapılarını kapattı ve tipi nedeniyle eski karşılama merkezi karla kaplandı.

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nda bulunan devasa heykeller eksi 22 derecede buzla kaplandı. Yoğun kar yağışı ve tipi sonrası kara gömülen heykellerin görüntüsü şaşkınlık yarattı.

Dağcılık Federasyonu Adıyaman İl Temsilcisi Mehmet Küçükkelepçe ve diğer dağcılar Hakan Sapdüzen, Necmettin Nur, Mehmet Ali Yılmaz dondurucu soğukta Nemrut Dağı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Nemrut Dağı zirvesine tırmanmaya çalışan dağcılar yaklaşık 4 kilometre sonra kamp kurabildi. Gece kamp kurulan alanda sabahlayan dağcılar daha sonra zirveye doğru yürümeye devam etti. Yoğun sis ve tipi nedeniyle ilerlemekte zorlanan dağcılar dondurucu soğuk nedeniyle sıkıntı çektiler.

 

 

 

 

 

BATIK KREDİLER İKİ KAT ARTTI

BATIK KREDİLER İKİ KAT ARTTI

Turizmdeki batık kredi oranı haziran ayından itibaren artışta. 2018 Ocak ayında % 2,3 olan, kasımda  % 4,5’e yükselerek son yılların rekorunu yaşadı…

Bankaların borcuna sadakati ile tanımladığı turizm sektöründe, geri dönüşü sorunlu kredi oranı giderek artıyor.

Bankacılık literatüründe ‘Geri dönüşü sorunlu kredi’ olarak ifade edilen, kamuoyunda ise ‘Batık kredi’ olarak bilinen, bankaların sektörlere kullandırdığı kredilerden geri dönmeyenlerin oranı 2018 yılı haziran ayından itibaren artış gösteriyor.

2018 yılı başında bankaların turizm sektörüne kullandırdığı toplam kredi içinde, dönüşü sorunlu olanın oranı yüzde 2,2 iken bu oran kasım ayında yüzde 4,5’e yükseldi.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK )’nın açıkladığı konuyla ilgili kasım ayı raporuna göre bankaların turizm sektörüne kullandırdığı, büyük bölümünü konaklama kesiminin oluşturduğu kredilerden yasal takibe düşenlerin oranı kasım ayında yüzde 4,5. Turizm sektöründe bu oran son yılların en yüksek batık kredi oranı olarak tarihe geçti.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.