KİŞİ BAŞI GELİR 1000 DOLAR OLMALI

Sektörel Haberler 31 Aralık, 10:37'de eklendi

KİŞİ BAŞI GELİR 1000 DOLAR OLMALI

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2019’da kişi başı turist gelirinin 1000 dolar seviyesinde olmasını hedeflediklerini açıkladı.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, 2018 yılında 700-750 dolar civarındaki kişi başı turist gelirinin 2019 yılında 1000 dolar seviyesinde olmasını hedeflediklerini söyledi. Osman Ayık, “Dünyada tüm turizm destinasyonlarının, bizim gibi turizmin son derece önemli olduğu ülkelerde artık kişi başı gelirler ve harcamalar en önemli unsur haline gelmiştir. Turizm Bakanımızın bu konuda yerinde, doğru tespitleri ve vurguları mevcut. Bizim de aslında dönüşümle beraber bu konulara ciddi yaklaşmamız gerekiyor. Önümüzdeki süreçte hem tanıtım ve pazarlama faaliyetlerimiz, hem ürün çeşitliliğimiz ve zenginliğimiz, derinliğimiz konusunda mutlaka önemli atılımlarda bulunmamız gerekiyor. Ama aynı zamanda da müşteri taleplerine cevap verecek yeni yeni bölgeler, ülkenin her tarafından turizm yapılabilecek şekilde düzenlemelere de girmemiz şart” dedi.

“İstatistiki çalışmalar yapmak ve veri üretmek gerekiyor”

Dünyada ortalama 1.3 milyar kişinin seyahat ettiğine işaret eden Osman Ayık, “Kişi başı ortalama gelir 1000 dolar civarında. Bizim ilk hedefimiz ülke olarak da kişi başı harcamalarımızı ve gelirlerimizi bu seviyelere yükseltmek. Ama bunu yaparken dikkate almamız gereken en önemli şeylerden biri de kalış süreleriyle kişi başı harcamaların değişebilir olması. Ciddi istatistiki çalışmalar yapmak ve veri üretmek gerekiyor. Doğru analizler yapmak gerekiyor. Onun için geceleme başına harcamalar önemli. Belki bizim bundan sonra buna doğru yönelip, hem konaklama fiyatlarımızda iyileştirmeler yapmak, hem de konaklama dışı yapılan harcamaları da artırarak kişi başı geceleme fiyatlarımızda ve konaklama fiyatlarımızda bu artışları sağlamamız gerekiyor. Dolayısıyla toplam kişi başı harcamalardan ziyade belki gün başına konaklama ve harcamaları da ciddi şekilde analiz ederek gelirlerimizi ona göre artırmamızın planlamasını yapmak lazım” açıklamasında bulundu.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.