reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Konaklama Sektöründe Çekici Trendler Nasıl Oluşuyor?

Son Güncelleme :

19 Şubat 2020 - 18:10

Konaklama Sektöründe Çekici Trendler Nasıl Oluşuyor?

Konaklama Sektöründe Çekici Trendler Nasıl Oluşuyor?

GM Turizm Ve Yönetim Dergisi olarak Nevzat Çelebi ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Çelebi, konaklama sektörünün çekici trendlerini bizler ile paylaştı.

OTEL

2020 ve sonrasında gerek özel hayatımızda, gerekse iş hayatımızda öngördüğümüz planladığımız birçok şeyin dışında neler olacağını birçok insan ancak yaşayıp görerek fark edecek. Araştıran, okuyan takip edenler hiç şaşırmadan yeni trendlere, yeni yazılım ve koşullara kolayca adapte olacakları gibi birçok konuda öncü olarak boy gösterecekler. Dünya üzerinde trendlerin filizlendiği, öncelikle su yüzüne çıktığı bazı kentler vardır. Sanayi merkezlerine yakın, ekonomisi yüksek, kendisi kültür merkezi olan bu kentler, inovasyonun benimsendiği ve kültür düzeyi yüksek eğitimli nüfusa da sahiptirler.

Bu özellikleri ile aynı zamanda tüm dünyaya entegre olmuş, küresel tüketimin de göstergesi durumundadırlar. İlklerin üretildiği ve ilklerin satın alınabildiği bu kentler, trend öncülerini yetiştiren/barındıran verimli topraklara benzerler. TrendSetter’lar, gelişim eğrisindeki öncü tüketicilerdir. TrendSetter’lar yenilikler ederin bir açlık duyarlar, gelecek hedefleri için bir kapı açarlar. İlkleri satın alırlar, ilk kullanan olurlar, ilk şikayet eden olurlar, eksiklikleri ilk gösteren olurlar, daha ötesini tarif ederek henüz yapılmamış olanı isterler.

Eleştirileri ile ürünlerin giderek daha mükemmel olmasında aslan payları vardır. Daha ötesi, fütüristlere de ışık tuttukları olur. Bu kişiler geniş çaplı yaşam stilleri olan kişilerdir ve değişen değerleri ifade etmek için inanılmaz bir yetenekleri vardır. Bazı TrendSetter’lar pazar araştırması yapan liderlerdir. Diğer yandan da, taklit ederek aslına benzemeye çalışan, hatta özenen, ama ben o değilim, kendimim diyen trend avcıları da var. Kimsenin kimseye benzemek istemediği ama şaşırtıcı derecede aynı olduğu, herkesin farklıyı yakalamaya çalıştığı bir çağda yaşamaktayız.

Kırılımların oluştuğu yegane alanlar metropoller ve kırılımları yaratan, taşıyan ve şekillendirenler de gençler. Üstelik bu gençler teknoloji çağında doğan çocuklar. Zor beğenen, imkanları geniş ve tatminsiz, özgüvenli, ekonomik sıkıntı yaşamamış, çok kültürlü bir toplumun bireyleri olarak karşımızda duruyorlar. Trend izleyicileri, gündelik yaşamlarımızı büyüteç altına alarak, yıllar sonraki ruhsal ihtiyaçlarımızı araştırmaktalar. Trendler bir anda olmuyor. Bir çok aşamadan sonra oluşuyorlar. Trendleri var edenler, bazen sektörün profesyonelleri oluyor. Yaptıkları değişim ve yenilikler trendlere dönüşüyor. Genel olarak, terndleri var edenler toplum yönelimlerinin takipçileri olarak, internet üzerinden dünyanın her yerinde sanal sitelere üye olarak kendilerine ait oluşturdukları “paylaşım platformlarında” takipçilerin site üzerindeki katkısı ile üye ve katılımcıları, sayesinde tespit ettikleri yönelim izlerini takip ederek sonuca yani trendlere ulaşıyorlar. Bu uluslararası kalabalıkla gelen yaratıcılık, (Crowdsourcing) kavramı Crowd: Kalabalık, topluluk ve Outsource: Belirli işlerin konu ile uzmanlaşmış başka kişi ve kurumlara yaptırılması. Kelimelerinin bir araya getirilmesinden oluşuyor.

tatil fırsatı

KONAKLAMA

Ödül karşılığında sunarak ve onların önerilerini alarak kesin çözümlere, direkt sonuca ulaşmak için uygulanan en doğru yol olarak kullanılıyor.

Bu yöntem;

Kalabalıktan çıkan gürültü değil, kalabalığın gücünü yansıtan gür bir ses, anlamlı bir yorum duymak amaçlanarak yapılıyor. “Crowdsourcing” sisteminde bir araya gelmenin en kuvvetli sebebinin, doğruyu bulmak ve çözüme düşük bir maliyetle ulaşmak çabası olarak düşünebiliriz. Kesin olan bir şey var; Gelecek artık o kadar uzak değil. Gelecek çok yakın ve hızla gelmekte. Birçok sektör gibi otelcilik sektörü de her zamankinden daha hızlı değişiyor ve böylesine dinamik bir sektörü etkileyen ilginç ve çekici değişimleri, yani tüm yeni trendleri takip etmek bazılarımız için günü yakalayabilmek adına çok önemli ve zorunlulukken, bazılarımız için merak, bazılarımız için de farklı ve ilginç görünen bir kavram olarak duruyor karşımızda. Galiba bir iki yıl önce, bir makalemde markalar nereye koşuyor? Oteller marka çöplüğüne mi dönüşüyor diye yazmıştım. Şimdi bakıyorum da, günümüzde, maalesef markalar alt markalarıyla besleniyor ve güçleniyorlar.

Her marka her profilden misafir portföyü istiyor. Rekabet acımasız ve amansız, son hızıyla sürerken, otel zincirleri artık bir veya iki markadan oluşmuyor. 20, 30 farklı misafir profiline hitap eden marka ile uluslararası boy göstermeler sürerken, her marka pastadan daha büyük pay kapma kavgası içerisinde büyük çabalar sarf ediyor. Günümüze kadar sürekli çoğalan otel markalarının bundan sonrası için farklılaştığına çeşitlendiğine şahit olacağız. Bu farklılaşma aslında, doksanların ortalarında başladı zaten. Sıra dışı oteller ile, otelcilikte ki trendleri karıştırmamak gerek.

tatil

Şehir Otelleri;

Yeni yapılan şehir otellerinin nitelikli ve yüksek kapasiteli kongre merkezi, alışveriş merkezi, tematik bir akvaryum, hayvanat bahçesi veya büyük bir tema eğlence parkı ile kombin edilmesi, bazı bölgelerde nitelikli spor alanı, spor salonları ile profesyonel spor etkinlikleriyle tutku bütünleştirilerek farklılıkları ile boy gösterdiğine şahit oluyoruz. Tüm bu taşıyıcı etkenlerle pazar ve işletme dinamiklerinin yanı sıra, şehir otelleri, şehir ve ülke dışından gelen misafirlerine konaklama hizmeti verirken, bölgenin, mahallenin oteli olarak ta, bölgede, mahallede yaşayanların, beklentilerini karşılamak üzere sağlık ve zindelik konsepti uyumlu spa, fitness,plates gibi sağlık ve spor hizmetlerinin yanı sıra, eğlence, kutlama, çay saatleri, ziyafet ve misafir ağırlama, “düğün, mezuniyet, doğum günleri, evlilik yıldönümleri ve özel partiler” gibi birçok etkinlikte çözümler ve deneyimler sunarak gelir çeşitliliği sağlarken, bölgelerinde sosyal yaşam ve cazibe merkezleri olmaya devam ediyorlar.

Wellness Sağlık Otelleri;

Büyük şehir merkezleri dışında fakat şehre bir o kadar yakın, yaşadığınız yerden çok uzaklaşmadan, kısacık ve keyifli bir yolculuğun ardından doğası ve iklimi ile öne çıkan bölgelerde yoga, health and wellness otellerinde, misafirler tatilden daha fazla diyet, detox, egzersiz, sağlık ve sağlıklı yaşam isteği ile rağbet ederken, sağlıklı yemekler, fitness dersleri, meditasyon, yoga, dans etkinliklerini deneyimleyip, doğanın ve huzurun öne çıktığı sakin ve sağlıklı, doğal, organik bir yaşam için farkındalık içerisine giriyorlar. Huzurun, dinlenmenin tadını çıkararak, streslerini atıp yenilenmenin keyfine varıyorlar.Bu misafir profilinin potansiyel tesislere kolayca ulaşımı ile sunulan doğal birazda romantik,wellness yaşam tarzı bu tür otellerin çoğalmasında etken oluyor.

Termal ve Sağlık Otelleri;

Büyükşehirlerimizde ki özel hastaneler ve tıp merkezlerinde, uluslararası sağlık turizmi faaliyetleri kapsamında estetik ve plastik cerrahi, saç ekimi, ortopedi operasyonları ile ciddi ve önemsenecek bir yol kat etmemize ve önemsenecek gelir elde etmemize rağmen sağlık turizminin çeşitliliğinde, değerli minerallere sahip birçok bölgede termal suya ve tesislere sahip olmamıza rağmen, genel olarak, ulusal, iç pazar misafir profili haricinde uluslararası pazarlarda kaplıca, içmeler, kür ve fizik tedavi gibi alanlarda önemsenecek bir Pazar payı oluşturamamış olduğumuz bir durum söz konusu.

Termal tesislerin, ‘’kaplıcaların’’ iç Pazar profilinin dışında farklı ve yeni tesisler ile yapısal olarak yabancı misafirlerin kullanımına ve yaşam biçimine uygun bir konsept ile projeler var edersek bu pastadan kocaman bir dilim almanın mümkün olduğunu görmemiz ve bu konuda uluslar arası bağlantılar kurup çalışmalar yapmamız lazım. Bir çok ülkede artan tıbbi bakım ve fizik tedavi maliyetleri nedeni ile kendi bütçesine uygun bakım tedavi alabileceği kür ve tedavi merkezi arayan insanlar, kolay ve ucuz ulaşım imkanları ve uzun kalabilecekleri sağlık otelleri arayışında. Sağlıklı yaşam arayışı en çok arananlar listesinde ilk sıralarda. Unutulmamalı yaşam çok değerli ve yaşamak iç de sağlıklı olmak gerekiyor. Turizm amaçlı ülkemizde saymakla bitmeyecek değerlere sahip çıkarak, bu değerleri getiri sağlayacak şekle dönüştürmeliyiz.

Tatil Resort Otelleri;

Deniz, kum, güneş yanında, gün boyu müzik eşliğinde, isteyene küçük guruplar halinde, günün belirli saatlerinde yarışmaların, ayrobik, su jimnastiği, voleybol, dart ve dans oyunları ile renklendirilmiş, paket hizmetin sunulduğu tesislerde, akşam anfi gösterileri showlar ile gece ise diskoda dans ile son buluyor. Ayriyeten isteyene, meraklısına, dalmak için turlar, sörf, su kayağı, yelken ve katamaran ile denizde zaman geçirme imkanı sunulan tesisler, günümüz koşullarında, tüm pazarlarda en çok tercih edilen, her şey dahil hizmet veren, konuklarına sürükleyici ve çekici bir seyahat ve tatil deneyimi edindirerek uğurlayan çekim gücü yüksek cazibe merkezleri olarak hızla çoğalıyor.

Diğer yandan sunduğu deniz, kum, güneş ortamı ile birlikte, tatili daha farklı ve enteresan hale getiren, kıyı bölgelerinde organik tarım çiftçilik aktivitesi veren otellerde misafirlerin tatil sürelerinde tatilin yanı sıra ekoloji ve organik tarım çiftçiliği ve yoga aktivitelerine direkt katılımlarıyla, renklenen, doğanın ve tarımın dingin ve sağlıklı yaşamın içerisinde bir tatil ve yaşam tarzı konaklama sektöründe hızla çoğalarak yerini alıyor. Gezegenimizde; Her ne kadar teklolojik olarak gelişsek te, tesislerimizi günümüz teknolojisi ile donatsak ta, hizmet sektöründe insan odaklı olmanın dışına çıkıldığı an, bu işin olamayacağı önümüze çıkıyor.

Ruslar Seyahat Etmeyi Neden Azalttı?

Aile Tatil Resort Otelleri;

Ailecek, deniz, kum, güneşin yanı sıra ebeveynlere dinlence, çocuklara gün boyu kendi yaş gurupları ile eğlenceli vakit geçirebilecekleri çocuk ve genç kulüplerinde pedegoglar ve animatörler eşliğinde öğrenerek ve oyunlar oynayarak enerjilerini boşaltma imkanı sağlayan, ebeveynlerin havuzda, denizde rahatça zaman geçirebilmelerinin yanı sıra, günün belirli saatlerinde, ayrobik, su jimnastiği, voleybol, dart ve dans oyunları gibi aktivitelere katılabilmelerinin yanı sıra, tesisin yemek ve aperatif sunumlarında ailecek bir arada olma keyfi sunan ve paket hizmet olarak aileler için uygun fiyatlarla tatil imkanı sağlayan bu tesisler ülkemizde her şey dahil hizmet prensibi ile çalışıyor. Akşam çocuk discosu ile başlayan anfi gösterileri, aile yönelik showlar ile son buluyor. Tüm pazarlarda, her geçen yıl sayıları artan bu profile farklı bakmak ve çocuklara yatırım yapmak lazım. Çünkü; şuan ki çocuklar ve gençler geleceğin yetişkinleri ve misafir profilleri adayları. O nedenle, aile misafir profili her dönem tüm pazarlar için en önemli profil ve trend olarak kalacak.

Luxury Oteller;

Farklı standartları hedef edinmiş, çok daha modern markaların amaçladıkları, yeni nesil gezginler için tasarlanmış, daha özel ve kişiselleştirilmiş, hizmette sınır yok anlayışı ile, ‘’bölgesel, ulusal ve uluslararası’’ gastronominin öne çıkarıldığı görsel şölenler ile bezenmiş çok özel tatların özgün sunulduğu spa ve resort otellerinin yeri sektörde yenilikler içerisinde cool, lüks ve çekici bir trend olarak her dönem yerini koruyor.

Antalya’ya 9 Ayda Kaç Turist Geldi?

Party Otelleri;

Konaklama tatil amaçlı da olsa, diğer yandan, eğlence, coşku ve heyecan severler için, odalarına bile kokteyl yapma kitleri eklenerek, lobi barda canlı müzik veya DJ performansları eşliğinde, kokteyl eğitim programlarına katılım ile mixoloji öğreniminin yanı sıra yemek pişirme dersleri ile keyifli ve lezzetli bir atmosferde sosyalleşme, eğlence ve paylaşımlar elde etme imkanlarının sunulduğu, özel içeceklerin ve yerel lezzetlerin öne çıkarıldığı yanı sıra, ilgi çekici üst kalitede alkollü içeceklerin seçenek olarak menülere dahil edildiği şaşırtıcı bir konsept olarak öne çıkan bu trend te, oda alanının metrekaresi.. vs nin hiç önemsenmediği, güzel orijinal üst kalitede bir fincan kahvenin misafirlerin odalarında kendilerinin yaparak içebilmeleri hizmetin, işlevselliğin ve eğlencenin bir lüks olarak sunulduğu, gece hayatı (Night Life) clubler ile beslenen ve desteklenen yetişkinler için 24 saat party otellerinin ihtisas ve tematik otel çeşitliliği olarak hayatımıza girdiği bir dönem.

Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Konaklama Sektörünü En Fazla Etkileyecek Trendler

Konaklama (Otelcilik) endüstrisinin 2020 ve sonrasında gerçekten çok daha başka olacağı görülüyor. Oteller tüm dünya genelinde ciddi anlamda enerji ve su tüketimine neden olan ve fazla kullanıcısı olması nedeniyle hızla eskiyen ve değişime ihtiyaç duyan cazibe merkezi yapılardır. Konaklama sektörünün olmazsa olmazı yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlikten yeni otel tasarımlarına, alternatif konaklama imkanlarına kadar yeni eğilimlere yolculuk hızla devam ediyor. Gezegenimizde; Her ne kadar teklolojik olarak gelişsek te, tesislerimizi günümüz teknolojisi ile donatsak ta, hizmet sektöründe insan odaklı olmanın dışına çıkıldığı an, bu işin olamayacağı önümüze çıkıyor.

Kendi kendini yapan yataklar veya kendi kendini temizleyen banyolar noktasında teknoloji ve yenilik, otelciler ve konuklar için her ne kadar yeni, farklı ve heyecan verici değişiklikler getiriyor olsa da, otelcilikte, ileri teknolojiye ek olarak, işgücü ve çalışma kültürünün beslenmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Misafirlerin tercihleri ve beklentileri hızla değişime uğruyor. Buna bazen yeni bölgeler, bazen yeni ürünler ve trendler, bazı pazarlara ve misafir profillerine göre de çok zaman fiyatın etki ettiği görülüyor. Konaklama sektörüne global olarak bakıldığında, havalı ve lüks oteller ile gerçekten yeni ve lüks dönemi öne çıkıyor.

Günümüzde misafir profillerine ve beklentilerine bakıldığında, misafirlerin genel olarak bekledikleri, sağlıkları için fayda sağlamak, açık hava etkinlikleri, farklı ve çekici bölgesel gastronomi, spor, müzik, eğlence, dinlence, sosyalleşme gibi deneyimler arıyorlar. Gezginlerin çoğunluğu, tek başına, eşiyle, kız arkadaşı veya arkadaşı ile, küçük bir kısmı da grup olarak seyahat ediyorlar. Alışılmış geleneksel yöntemler yerine sosyal medya ve online rezervasyon yöntemi ile gidecekleri yere karar veriyorlar. Bu karar öncesi, internetten bölgeyi, kalacakları oteli ve orada ilgilerini çeken tüm etkinlik ve değerleri araştırıyorlar. Daha önce buralara gitmiş olan insanların yorumlarını okuyarak, deneyim ve tavsiyelerinden faydalanıyorlar, bu deneyimleri önemsiyorlar. Kısaca, beklentilerine cevap bulabildikleri bölgeler ve tesislerle ilgileniyorlar. Bir de iş amaçlı seyahat edenler var. Bu profil de, işten arta kalan zamanını verimli olarak nasıl değerlendirip güzel geçirebileceği hakkında sevdiği, hoşlandığı konu ve alanlarda araştırma yaparak, fikirler alarak, arta kalan zamanını farklı lezzetleri, farklı yaşamları, geçmiş ve anın kültürel etkileşimlerini yakalama imkanını arıyorlar.

Günümüz gezginlerinin araştırmacı, meraklı, açık fikirli, yenilikçi ve kendilerinde olmayan farklı değerleri arayan, görmek, tatmak, dokunmak, eğlenmek, koklamak, öğrenmek, satın almak ve faydalanmak isteyen karakterlerde olmaları, farklı yerleri keşfetme isteğinde olmaları birçok bölgede restoran, cafe ve otel yatırımcılarının gezgin tercihlerini sıkı sıkıya takip etme zorunluluğunu doğuruyor. Yatırımların ilgi çeken bölgelerde ve trendlere uygun yapılandırılması kazanca ve sürdürülebilir faaliyetler bütününe erişimi kolaylaştırıyor.

tatil

Kısaca;

Günümüz seyahat endüstrisinin tüketicileri yani turistler, özel yaşamlarında daha az satın alan, daha az harcayan, daha az tüketen, birikim yaparak, mümkün olduğu kadar uzun ve daha pahalı lüks, konforlu seyahatler, konaklamalar, turlar ve tatlarla sosyalleşme kültürünü ve deneyimleri tercih eden farklı ve özel bir karakteri oluşturuyor. Konaklama endüstrisinde gerek günümüz, gerekse gelecekte ki trendlerin çoğu doğal olark teknolojik imkanlardan oluşuyor. Bu teknolojik trendler başta pahalı ve ulaşılmaz gibi görünse de yaygınlaştıkça daha uygun fiyatlara ulaşmak ve elde etmek mümkün oluyor. Teknoloji, iletişim ve erişimi kolaylaştıran ve kıtaları insanları birbirine bağlayan bir etmen.

İletişim ve erişim imkanı insanları daha iyiye, rahata, refaha ve medeniyete mıknatıs gibi çekerek bir çok insanı farklı amaçlarla kısa ve uzun süreli yer değiştirmeye itiyor. Bu durum birçok avantajla birlikte çalışmanın ve kazanmanın amaç ve anlamını bile değiştiriyor. Bu nedenle konaklama sektörü bu kadar yeni trend karşısında kalifiye çalışanlarına sahip çıkmalı. Gelişen teknolojinin otelcilikte de birçok alanındaki işleri kolaylaştıracağı bir gerçek. Ancak; Otelcilikte insani dokunuş ve insan sıcaklığının her zaman var olacağı önemli bir diğer gerçek olarak varlığını koruyacaktır.

tatil

Son olarak; Geleceğin otelleri neye benzeyecek?

Ve geleceğin otelcileri nasıl olmalı sorusuna cevap bulmak baya zor olacağa benziyor. Kimse bizi kendimize sakladığımız bilgi/ beceri, deneyim ve tarzla anmaz. Eğer bu gün paylaşmazsanız, yarın da düne benzeyecektir. Eğer hiç paylaşmazsanız, çok ta önemli değil zaten. Hissettiklerinizi söyleyin. Düşündüklerinizi yapın. Ölüm yaşlanmakla değil, unutmak ve unutulmakla gelir. Unutmadan/Unutulmadan, güzel olan her şeyi ve sevgiyi paylaşmak umudu/dileği ile. Okumakta ve Okutmakta yarar var. Gerisi Size Kalmış.

GM Derginin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.