Konaklama Vergisinde Yüzde 2’ye Dönüş

Sektörel Haberler 14 Kasım, 15:30'de eklendi

Konaklama Vergisinde Yüzde 2’ye Dönüş

Konaklama vergisinin de içinde yer aldığı  Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerine dün başlandı.

 

AK Parti İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz konaklama vergisinde yeniden yüzdelik orana dönüleceğini ifade etmişti. Konaklama vergisinin müşterilerden otellerin yıldızına göre gecelik 6 ile 18 lira alınmasından vazgeçilerek turistik tesislerin hasılatından yüzde 2 oranında alınmasına yönelik uygulamaya dönülmüş oldu.

Oteller yüzdelik orana dönülmesini istemişti

Konaklama vergisiyle ilgili Ankara’da Bakanlıklarla yoğun temas yürüten otelciler de konaklama vergisinin yüzdelik olarak alınmasını talep etmişti. TÜROB Başkanı Müberra Eresin, otelcilerin normalde Türkiye’de de konaklama vergisinin diğer ülkelerde olduğu gibi maktu olarak alınmasını istediğini ancak maktu olarak önlerine getirilen rakamların çok yüksek olmasından dolayı yüzde olarak alınmasını talep ettiklerini ifade etmişti.

Otelcilerin 2021’e ötelenmesi talebi kabul edilmedi

 

Otelciler tur operatörleriyle 2020 anlaşmalarını yaptıklarını bundan dolayı konaklama vergisinin 2021’e ötelenmesini istemişti. Ancak dün akşam TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz’ün verdiği bilgiye göre konaklama vergisi 2020 Nisan ayından itibaren yürürlüğe girecek. 2020’de otellerin hasılatı üzerinden yüzde 1, 2021’den itibaren ise yüzde 2 olarak alınacak.

Yerli turistin muaf tutulacak mı?

Otelcilerin bir diğer talebi yerli turistlerin konaklama vergisinden muaf tutulmasıydı. TÜROB Başkanı Müberra Eresin, konaklama vergisinin yerli turisti tamamen negatif etkileyeceğini belirtti.  Yerli turistin konaklama vergisinden muaf tutulmasını talep ettiklerini bu konuyla ilgili uzlaşılmış ya da karar verilmiş bir durumun olmadığını ifade etmişti. Yerli turistin konaklama vergisinden muaf tutulmayacağı TBMM Genel Kurulu’nda bugün ya da yarın yapılacak görüşmelerden sonra belli olacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.