30.3 C
Antalya
Salı, Temmuz 27, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Konaklamada En Düşük KDV Hangi Ülkede?

Konaklamada En Düşük KDV Hangi Ülkede?

OECD ve G20 ülkeleri arasında ticari nakit akışını artırmaya yönelik en yaygın vergi önlemi türü, % 70 ile; vergi ödemelerinin ertelenmesi oldu. Vergi erteleme önlemleri genellikle geçici kurumlar vergisi veya kişisel gelir vergisi, ödemeleri, katma değer vergisi ve sosyal güvenlik katkı payları için getirildi.

Öte yandan Türkiye bunların yanında konaklamada KDV indirimi sunan nadir birkaç ülke içinde yer aldı ve en düşük orana sahip oldu. Güvenli Turizm Sertifikası ülkemizin aldığı tedbirler bakımından en önemli çalışma oldu.

kdv

Turizm Databank’ın haberine göre ; OECD ve G20 ülkelerinin dörtte birinden fazlası, ticari vergi mükelleflerine vergi beyannamelerini doldurmaları için ek süre sağlamak için önlemleri uygulamaya koydu.

Zarar mahsup hükümlerinde yapılan değişiklikler bir başka önemli vergi politikası aracı oldu.

 

Bazı ülkeler, sağlık krizi sırasında işletmeler üzerindeki vergi yükünü azaltacak önlemler aldı. Bu önlemler, vergi tabanının anlık ekonomik döngü ile değişmediği ve dolayısıyla gelirde keskin kayıplarla karşılaşan bazı işletmeler için gereksiz yere cezalandırıcı olabilecek vergi kategorilerine odaklandı. En yaygın feragat türü, ülkelerin yaklaşık dörtte birinin bu tür önlemleri uygulamaya koymasıyla sosyal güvenlik katkılarıyla ilgilidir.

Covid sürecinde OECD ülkeleri ortak önlemler yoluna gitti mi?

Diğer yaygın örnekler, küçük işletmeler için emlak vergileri ve tahmini vergilerden feragat edilmesi ve bazı durumlarda su kullanım vergilerinin veya araç vergilerinin azaltılmasıdır. Birkaç ülke de turizm ve havayolu şirketlerinden belirli vergilerden feragat etti ve bazıları belirli sektörlerde kullanılan girdileri azalttı veya muaf tuttu.

kdv

Turizmdatabank.com’un OECD verilerinden de derlediği bilgilere göre; ülkemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle ile Covide karşı çok detaylı bir ürün ortaya koydu.

 

Covid-19 salgını nedeniyle alınan bir dizi tedbir kapsamında, tatilini Türkiye’de geçirmeyi düşünen tüm yerli ve yabancı turistlerin ulaşım, konaklama, yeme içme vb gibi her aşamada temizlik, hijyen, mesafe kurallarının kontrol altına alınması ve atlanmadan uygulanması amacıyla geliştirilmiş bir tam kapsamlı önlem programı olan Güvenli Turizm Sertifikası ülkemizin aldığı tedbirler bakımından en önemli çalışma oldu.

 

Öte yandan devletimiz Mart ayı başından bu yana turizmi doğrudan etkileyen 20’den fazla önlemi de uygulamaya koydu. Bu önlemler ana rakiplerimiz İspanya, İtalya gibi ülkelerde yapılanlarla başabaş hatta daha detaylı özellikler de taşımaktadır.

COVID-19 krizinde turizm işletmelerini desteklemek için hangi önlemler alındı?

-Erken rezervasyonlarda peşin ödemelerin, geri ödenmesi için banka kredileri

-Bakanlık onaylı seyahat acentelerinin işyerlerini açmadan Nisan sonuna kadar online çalışması

-Kamu arazileri üzerinde bulunan turizm yatırımları için Kültür ve Turizm Bakanlığından hizmet ve turizm işletmeleri açma belgesi almak üzere ilgili belgelerin sunulma takvimi 1 Nisan 2020 son tarih olarak donduruldu.

-Küçük ölçekli turizm acentelerine 6 ay boyunca geri ödemeye ihtiyaç duymadan sunulan hızlı banka kredileri.

-Otellerde ve turizm tesislerinde konaklama vergisi Kasım 2020’ye ertelendi

-Konaklama, Yiyecek-İçecek, vb turizm alanları da dahil; Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelendi.

-Otellerde irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.

-İç havayolu taşımacılığında KDV, 3 ay süreyle % 18’den % 1’e indirildi.

-Nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelendi. Gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlandı.

-Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartıldı.

-Kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verildi

-Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşüldü.

-Kısa Çalışma Ödeneği devreye alındı.

-Faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verildi.

– İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkartıldı.

-İş yeri kira stopajı %20’den yüzde 10’a düştü.

-Yolcu taşımacılığında KDV 2020 sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 8’e indi.

– KDV oranı % 8 olan konaklama ve yeme-içme hizmetlerinde ile sinema, tiyatro, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerde ise % 1’e indirildi.

kdv

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER