Korona Yüzünden Dünyada Kaç Yeni Otel İnşaat Yapımını Erteledi?

Sektörel Haberler 6 Haziran, 13:42'de eklendi

Korona Yüzünden Dünyada Kaç Yeni Otel İnşaat Yapımını Erteledi?

Koronavirüs salgınının dünya otel yatırımlarına etkisi beklenenden az gerçekleşti. global  çapta yapımı devam yeni otel projelerinin yüzde 3.7’sini oluşturan kısmı yani 952’si iptal edildi. Yeni projelerin yüzde 11’inin ise yatırımı  başka bir tarihe ertelendiği bildirildi.

Turizm sektörünün konaklama ayağındaki otel yatırımları da salgının etkisi altında.Uluslararası otel yatırımları araştırma ve danışmanlık şirketi Tophotelprojects konuya dair elindeki verileri paylaştı.  firmanın açıkladığı verilere göre dünya genelindeki Korona virüs salgını sürecinde yaklaşık 1000 otel inşaat projesinin askıya alındığını ya da iptal edildiğini ortaya koydu.

Veri tabanında dünya genelinde devam eden 7 bin 320 otel projesi ve bu yatırımlar kapsamında hizmete girmesi planlanan toplam 1,6 milyon oda bulunan Tophotelprojects’in toplam 6 bin 325 proje üzerinden Mayıs 2020 itibariyle yaptığı analize göre, iptal edilen proje sayısı 179 (%3,7). Bekletilen otel projesi sayısı ise 816 (yüzde 11,1) olarak ifade edildi.

Covid-19 salgını sürecinde Tophotelprojects’in değerlendirdiği, 6 bin 325 otel projesinin toplam 995’nin (,80) beklemeye alındığı ya da iptal edildiği dikkatleri çekti.Korona virüs salgını nedeniyle beklemeye alınan ya da iptal edilen otel yatırımlarının dünyada bölgelere göre dağılımında analizde açıklandı.  Buna göre;  en çok Orta Doğu bölgesinde iptal yada beklemeler mevcut.

Bölgelere göre  iptal ve ertelemelerin oransal değerleri ise şu şekilde:

Orta Doğu’da otel projelerinin yüzde 31,2’si.

Yüzde 18,8’erlik oranla Asya-Pasifik ve Afrika.

Latin Amerika’da   oranı yüzde 15,9 .

Avrupa’da bu oran yüzde 13,8.

Kuzey Amerika’da ise yüzde 8,6 .

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.