Küçük ve Butik Oteller Hedef Kitleye Nasıl Ulaşır?

Sektörel Haberler 17 Nisan, 12:37'de eklendi

Küçük ve Butik Oteller Hedef Kitleye Nasıl Ulaşır?

Hızla gelişen teknoloji, insanların aradıkları bilgiye ışık hızında ve birkaç tıkla ulaşmak istemesi, internet hizmeti sunan firmaları da bu yönde gelişmeleri için zorluyor.

nederedekal.com

Değişen teknolojinin bir sonucu olarak, turizmde meta arama hizmeti sunan internet siteleri de kendilerini hızla bu değişime ve gelişime adapte ederek büyümeye devam ediyor.

Araştırmalar bize, meta arama sistemlerinin oteller için oldukça önemli bir reklam-tanıtım kanalı olduğunu gösteriyor. Hatta öyle büyük bir hacmi var ki söz konusu ziyaretçiyi web sitesine çekmek olunca, çoğu defa Google AdWords’ü bile geçebiliyor. Bu, doğrudan kanallarını büyütmek isteyen otelciler için çok cazip ve çok çekici bir teklife dönüşüyor.

nederedekal.com

Metalar, online seyahat endüstrisinin ayrılmaz bir parçası. Tüketici trafiğindeki hızlı büyümeyle doğru orantılı olarak, meta sistemlerde yer alan küçük oteller için erişilebilme oranı arttı. Neredekal.com gibi meta arama sistemli internet firmalarının konuyla ilgili olmasını ve kendilerini geliştirmesini sağladı.

nederedekal.com 

Metasearch Siteleri Seyahat Planlamanın Başlangıcı

Meta search (arama) siteleri artık hayatımıza fazlasıyla girdi. Kıyafetten, ayakkabıya, teknolojik ürünlerden, gıdaya kadar bir şey alırken veya hangi ürünü seçmemiz gerektiği konusunda sürekli olarak meta arama sistemli internet sitelerini dolaşıyoruz. Aynı şey turizmde de geçerli. Tatile çıkmayı planlayan bir kişi; uçak biletinden otobüs biletine, otelden araç kiralamaya kadar seyahat esnasında ihtiyaç duyulan her şeyi önce meta arama sistemli sitelerden bakıyor. Karşılaştırarak, karar veriyor. Kısacası seyahat planlamanın her aşamasında meta search siteleri başrolde.

neredekal

Rezervasyon önceden bilindik oteli arayarak ya da kapıdan yapılırken, şimdi doğrudan rezervasyon internetten hatta meta aramalı sitelerden gerçekleştiriliyor. Bu sebeple adı duyulmuş, ünlü büyük zincir oteller bile bu platformlarda yer alıyor. Küçük ve butik oteller de kesinlikle buralarda konumlanmalı ve pastadan kendilerine düşen payı almalılar.

Küçük ve butik otellerin neden meta arama motorlarında yer alması gerektiği hususu da şu şekilde:  

 Online seyahat acenteleri rezervasyon başına otellerden komisyon almaktadır. Böyle olunca da meta search (arama) siteleri, online seyahat acentelerinin komisyon ücretlerinden daha düşük bir maliyete sahip ve online seyahat acenteleriyle direkt olarak kıyaslama yaparak daha uygun fiyatları göstermenin bir yolunu gösteriyor.

neredekal.com

2014’den günümüze kadar meta arama siteleri, ziyaretçi trafiğini ikiye hatta üçe katlamış durumda. Tüketiciler arasında da oldukça popüler. Bunun en büyük nedenleri ise zaman içinde kullanıcılarına sağladığı güven ve marka bilinirliği diyebiliriz. Böyle olunca da küçük otellerin bu sistemde yer alması, otellerin güvenilirliğine ve hedef kitlesine erişebilmelerine imkân sağlıyor.

 Farklı Satın Alma Alışkanlıkları İçin Buluşma Noktası

Meta arama sistemine sahip internet siteleri, farklı satın alma alışkanlıklarına sahip kullanıcıların kolayca ulaşabilmesiyle de ön plandalar. Örneğin, kimisi otel rezervasyonunu telefonla konuşarak yapmayı tercih ediyor. Kimisi hiç konuşmadan bilgisayarın başında rezervasyon işlemlerini tamamlamayı tercih edebiliyor. Tüm bu farklı tercihlere sahip hedef kitlenin ihtiyaçlarına, turizm sektörü özelinde Neredekal.com gibi meta arama sistemli internet firmaları cevap vererek kullanıcıyı mutlu ediyor.  Otellere de fayda sağlıyor. Bazı meta arama yayıncıları, reklamı yapılması için bir otelin web sitesinin olmasına bile gerek görmüyor.

neredekal.com

Arama Ve Yönlendirme Dışında Da Otellere Fayda Sağlıyorlar

İnternetten araştırmaları genellikle mobil cihazlardan yapılıyor. Bu nedenle, meta search firmalar önemli ölçüde mobile yatırım yapıyor. Onların yaptığı bu yatırımlar kendilerine fayda sağladığı kadar bu sisteme entegre olmuş küçük ve butik otellere de fazlasıyla yarar sağlıyor. Ayrıca meta arama şirketleri sadece reklam işine odaklanmak yerine, otellere CRM, sosyal medya desteği ve satış arttırıcı çeşitli B2B çözümler de sunarak onlara yardımcı olmakta.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.