LAVROV VİZESİZ GEÇİŞLERLE İLGİLİ NE DEDİ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 30 Nisan, 15:13'de eklendi
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumartesi günü Moskova’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile düzenlediği basın toplantısında konuştu.
 

Lavrov, “Vizesiz rejime doğru hareket edilmesiyle ilgileniyoruz. Buna engel olan, terör tehdididir. Bunun için istihbarat (güvenlik) servislerinin yabancı teröristleri ve savaşçıları takip etmek için ortak çalışmalar yürütmesi gerekiyor” dedi.Rus bakanın bu sözleriyle, Suriye’deki iç savaştan kaçan, özellikle IŞİD cephesinde savaşan militanları kast ettiği belirtiliyor.

Lavrov diğer yandan, vizesiz rejimden faydalanacak grupları artırmak istediklerini söyledi.

Türkiye vatandaşlarına yönelik vize uygulamasına ilişkin soruyu yanıtlayan Lavrov, Rusya’nın vize konusunda bazı somut adımlar atılmasına yönelik teklifini geçen haftalarda ilettiğini belirtti.
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Türkiye için vizesiz rejimden faydalanabilecek kategorileri genişletmek istiyoruz” dedi.
Öncelikle hizmet pasaport sahiplerine, sonrasında da uluslararası taşımacılıkta çalışan uzun mesafe şoförler için vizesiz rejime dönülmesini önerdiklerini kaydetti.

Rusya’nın tek taraflı olarak uygulamaya devam ettiği, Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılmasıyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan açıklama geldi. Lavrov vizeleri kaldırmak istediklerini ancak buna “terör tehdidi”nin engel olduğunu söyledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.