Macaristan Büyükelçisi Matis: “Macaristan’ı Türkiye’ye Farklı Yönleriyle Anlatmalıyız”

Sektörel Haberler 17 Mayıs, 11:52'de eklendi

Macaristan Büyükelçisi Matis: “Macaristan’ı Türkiye’ye Farklı Yönleriyle Anlatmalıyız”

Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis ile bir araya gelerek Macaristan- Türkiye Turizmi hakkında gelecek hedeflerini konuştuk.

GM DERGİ ÖZEL HABER

macaristan buyukelci - selcuk meral (2)

Macaristan-Türkiye ilişkilerinde tarihsel büyük bir paylaşım söz konusu. Sizin görev boyunca programınız nedir, bu ilişkiye nasıl katkı sağlayacaksınız?

Evet, sizin de dediğiniz gibi Macaristan ve Türkiye arasında tarihten gelen köklü bir ilişki var. Birçok tarihçi ve araştırmacı da aynı yerden geldiğimizi söylüyor. Aslında en önemli olan birbirimize olan saygımızdır. Çünkü bütün bağların ve ilişkilerin ana yapısı aslında bu. Örnek vermem gerekirse, Macaristan’da vefat eden Kanuni Sultan Süleyman’ın bir heykeli duruyor. Trabzon’da doğdu, Zigetvar’da vefat etti. Biz de mezarına kahraman kelimesini yazdık.  Gülbaba Türbesi Budapeşte’nin en güzel yerlerinden oldu. Ayrıca Macaristan’da Osmanlı’dan kalan bütün mirasları korumaya çalıştık.

macaristan buyukelci - selcuk meral (1)

İki Ülke İnsanlarını Bir Birine Yakınlaştırmak

Turizm ve kültür birbirine çok bağlı iki önemli unsur. Macaristan – Türkiye turizm hareketi yapan turistlerin bunları bilmesi gerek. Bunları tanıtmak amacındayım. Şu an Macaristan’dan Türkiye’ye gelen turist sadece deniz, kum ve güneşi biliyor. Zaten Macaristan’dan gelenlerin çoğunluğu tatil için Antalya’yı tercih ediyor. Ama Antalya’nın kültürel zenginlikleri de var. Türkiye’den Macaristan’a giden kitlede sadece Budapeşte’yi biliyor. İki günlük turlara katılıyor. Ötesinin görmeden ülkesine geri dönüyor. Bu iki ülkenin insanlarına iki ülkeyi tanıtmak hedefindeyim. Macaristan’da Türklere karşı bir sempati var. Bizim Amacımız, Türkiye’deki insanlarla Macaristan’daki insanları birbirine yakınlaştırmak.

Macaristan’da ve Türkiye Arasındaki turizm ilişkileri hangi düzeydedir?

Macaristan nüfusunun yüzde 1’inden fazla oranda Macar Türkiye’ye geliyor. Bu yıl ki rakamlar geçen seneye oranla yüzde 50 oranında artış göstermiştir. Türkiye’den Macaristan’a giden sayısı maalesef azalmıştır. Çünkü turlar Sadece Budapeşte ve Prag’a düzenleniyor. Bu konuya yönelmek ve çalışmalar gerçekleştirmek gerekiyor. Bu arada Macarlara da daha fazla Türkiye’yi tanıtmak gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mehmet İşler: Ara tatiller soluk aldıracak

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.