reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Maietta: Küresel iş gücü sıkıntısı ve personel sorununa çözüm

Son Güncelleme :

27 Eylül 2022 - 17:09

Maietta: Küresel iş gücü sıkıntısı ve personel sorununa çözüm

Ülkemizde var olan Turizmde İK sorunu yani kalifiye eleman bulma sıkıntısı dünya arenasında pandeminin de etkisiyle katlanarak hızla büyüyor. Bu sorun çığ gibi büyüdükçe global alandaki oyuncular çözüm arayışında.

Çoğu endüstri uzmanı, COVID-19 salgınının en kötüsünün muhtemelen geride kaldığı konusunda hemfikirdir. Dünya çapında çok az istisna dışında, ülkeler virüsle yaşamayı öğreniyor ve bu sağlık kriziyle mücadele ederken endemik bir yaklaşıma geçerek son iki yılın büyük bölümünde yürürlükte olan kısıtlamaları kaldırıyor. Sonuç olarak, seyahat talebi istikrarlı bir şekilde hız kazandı, ancak sektör hala işgücü sıkıntısı yaşıyor ve yeterince hızlı bir şekilde işe alınmadı. Bu konuda küresel pazarda yer alan American Hotel & Lodging Association’da İletişim ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve AHLA Vakfı’nın Başkan ve CEO’su Rosanna Maietta İK Sorunu ile nasıl başa çıktıklarını dile getirdi.

Çalışanların sektör izlenimlerini test etmek

AHLA Vakfı, dengesizliği gidermek için acil bir çaba içinde “Kalacak Bir Yer ” kampanyasını başlatmak ve bunu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli pazarlarda genişletmek için toplandı ve konaklama işi arayan 18 yaşın üzerindeki işçileri hedef aldı.
Kampanyalarındaki ilk adım, iş arayanların sektörle ilgili izlenimlerini anlamak, ihtiyaçlarının ne olduğunu ve onları nasıl cezbedeceklerini öğrenmekti. Rosanna, “Sektörün sunduğu kariyer yollarını vurgulamak istedik ve bu nedenle kampanya başlığında ‘kal’ kelimesi vurgulandı” diye açıklıyor. Sektörde en az 200 farklı iş rolü ve unvanı olduğunu ve iş rolleri ve işlevlerinde çeşitlilik olduğunu çok az kişinin bildiğini paylaşıyor. Bu sadece Resepsiyonist, Temizlikçi veya Vale gibi öne çıkan rollerle ilgili değil, aynı zamanda aralarında var olan yinelemelere ve adımlara ek olarak Denetim veya Muhasebe gibi sahne arkası rolleriyle de ilgili.
Kampanya, bir dizi ücretli dijital reklam ve thehotelindustry.com web sitesinden , insanların işleri, endüstri hakkında neleri sevdiklerini ve ilk etapta nasıl ilgi gördüklerini anlatan gerçek hayattaki başarı hikayelerini sergiliyor. Hikayeler özellikle, “Kendilerine benzeyen ve benzer deneyimleri paylaşan birinden haber almak isteyen” genç yetenekler için yararlı. Rosanna, benzer düşünceye sahip ve farklı insan gruplarının geniş bir yelpazesine erişim sağladıklarının altını çiziyor.

Yeteneklere göre kariyer yollarını değiştirme esnekliği

Rossana, American Hotel & Lodging Association’da pandemi başlamadan önce bile sektörü etkileyen sürekli işgücü sıkıntısına rağmen işe alım sayılarında artış gösteren otel endüstrisinin durumu hakkında yıllık bir rapor hazırladı ve yayınladıklarını ifade ediyor. Ve Raporun amacını, dernek üyelerine, şirketlerin mevcut ihtiyaç ve isteklerine uyum sağlamalarına olanak sağlamak için günümüzün iş arayanlar hakkında veri sağlamaktı diye açıklıyor.

Rossanna, meslekte mutlaka bir derece gerekli olmasa da, yeteneklere göre kariyer yollarını değiştirme esnekliği verildiğini ve bunu desteklemenin birçok şirketin çıkarına olduğunu ekliyor. Çalışanların dinlenmesinden elde edilen bir diğer sonuç, esnekliğin ve iş-yaşam dengesinin önemli olduğu. Rosanna şu varsayımda bulunuyor: “7/24 çalışan bir sektörde kimsenin iş-yaşam dengesine gerçekten ulaştığını sanmıyorum. Ancak bunun yolu olduğunu ve bu noktada teknolojinin devreye girdiğini belirtiyor.

Çalışma şeklini değiştir

Esneklik talebini ele almak için Rosanna, operasyonları analiz etmeyi ve bunları teknolojik bir bakış açısıyla yeniden çerçevelemeyi öneriyor. “Geleneksel zamanlamayı alın. Konukların odaları çoğunlukla öğlen boşalttığını gösteren verilere baktığınızda, çocuklarını kreşe bırakmak zorunda kalabilecekleri zaman, neden temizlikçilerden sabah 7’de gelmelerini istiyoruz? Her şey, çalışma şeklinizi değiştirmek için misafirlerinizin konaklamalarından ve deneyimlerinden elde edilen verilere bakmakla ilgili” diyor.

Seyahat ve eğlence sayılarındaki artışla birlikte Rosanna, önümüzdeki altı aydan bir yıla kadar hem oteller hem de havayolları için yüksek doluluk öngörüyor ve güçlü talep nedeniyle fiyatların eşit derecede artması bekleniyor.

Buna ayak uydurmak için, “ A Place to Stay’in yaklaşmakta olan genişlemesinin” kampanyası, işe alım çabalarını artırmak için doğru zamanda geliyor ve sadece AHLA üyelerinin değil, aynı zamanda ortaklarının ve seyahat alanındaki oyuncularının bir bütün olarak sektöre katılmanın ve sektörde kalmanın iyi tarafları hakkında konuşmaya devam etmesini umuyor.

Konaklama sektörü çok havalı ve eğlenceli

Konaklamacılık, çok havalı ve eğlenceli bir endüstridir, kalbini hizmete adayan, seyahat etmeyi seven, otellerle ilgili tüm harika şeyleri seven insanlar içindir ve çeşitli farklı işlere girmenize olanak tanır. Bence bu gerçekten insanların bakmaya ve daha ciddiye almaya başlayacakları bir sektör”, diyerek sözlerini sonlandırıyor Rosanna.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.