MARY POPPINS KURUMSAL İLE PERSONEL İSTİHAMINDA AFRİKALI DÖNEMİ

Güncel, Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 10 Mart, 11:11'de eklendi

Mary Poppins Kurumsal Kurucusu Emek Eker, kendi ihtiyacından doğan yabancı personel teminini iş hayatına taşıyarak kurumsal firmalara alışılmışın dışında olan Afrikalı personel istihdamını sağlıyor. Bir yıl içinde uzun bir yol kat ederek sektörde farkını ortaya koyan Eker, otellere de Afrikalı yabancı personel istihdamı sağlayarak turizm sektörünün bu konudaki çözüm ortağı olmayı hedefliyor.

 Kısaca sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Ben Emek Eker, 5 yıl İngiltere’de işletme eğitimi aldım. 2013 yılında kendime ait olan kurumsal firmalara temizlik, personel temini ve bahçe bakımı hizmeti veren ilk şirketim, Solution Bina Tesis Yönetimi’ni kurdum. Ardından kendi ihtiyacımdan doğan yabancı bakıcı sorununa çözüm bulmak için  2016 yılında iş kur özel istihdam bürosu olan Mary Poppins’i açma kararı aldım. Aynı firma içerisinde hizmet veren üç ayrı departmana ayrılıyor. Bunlar Mary Poppins Kurumsal ve Mary Poppins Akademi olarak adlandırılıyor. Mary Poppins Kurumsal sadece kurumsal firmalara, otellere, okullara, hastanelere hizmet veriyor. Mary Poppins akademi ise yurtdışından gelen bütün personelin eğitimlerini veriyor.

Mary Poppins ile hangi hizmetleri vermektesiniz?

Antalya’da yabancı bakıcı ve yardımcı arayanlara danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Şirketi kurmadan önce 12 kez bakıcı değiştirdim. Bunun sebebi ise bu sektörde düzensiz ve kontrolsüz bir sistem var. Ben bu sistemi kurduğum Mary Poppins ile değiştirmeyi amaçlayarak yola çıktım ve kısa sürede uzun bir yol aldım. Şuanda sektörden farklı olarak alışmışın dışında olan Gana ve Uganda  gibi Afrika ülkelerinden personel temini sağlamaktayım. Uganda ile çalışmalarımızı,  Ankara’daki Uganda Büyükelçiliği’in destekleriyle ve güvencesiyle sunmaktayım. Uganda’da bu konuda firma olmadığını fark ederek büyükelçiliğin de referansı ile orada bir şirket kurma aşamasındayız.

Bu konuda otellere yönelik personel teminine de başladığınızı biliyoruz. Otellere yönelik hizmetleriniz ve Afrikalı yabancı personelin oteller için avantajları nelerdir?

Otellere Afrikalı personel teminini sağlamanın, özellikle Afrikalı personellerin yetenekleri ve niteliklerine baktığımızda; Belek ve Kundu bölgesindeki golf otellerinde istihdam edilmek için uygun olduklarını düşünüyoruz. Afrikalı personeller, çok iyi derecede İngilizce biliyorlar. Golf otellerinin ağırlıklı misafirleri de Avrupalı olduğu için misafir memnuniyetinde Afrikalı personeller otellere büyük avantaj sağlayacaktır. Mary Poppins olarak bu konuda turizm sektörüne katma değer sağlayarak otellerimizin çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz.

Oteller neden Afrika ülkesinden gelen personelleri tercih etmeli?

Bu ülkelerden gelen yabancı personellerin en büyük özellikleri, önceden Arap ülkelerindeki dünyaca ünlü otellerde çalışma imkanı bulmuş ve deneyim sahibi olmalarıdır. İkinci avantajları ise yaşadıkları ülkeler İngiltere sömürgesinde olduğu için ileri derecede İngilizce bilmeleridir. Bir diğer avantajları  ise, sektördeki yabancı personellerin alımında yaşanan en büyük sorun olan çok uzun sürede tamamlanan resmi işlemlerin bu ülkelerde çok kısa sürede ve en az prosedürlerle çözüme ulaşmasıdır.  Ayrıca Afrikalı tüm personellerimiz üniversite eğitimi almış kişilerden oluşmaktadır.

Seçme, yerleştirme ve ücret konusunda nasıl bir yol izlemektesiniz?

Mary Poppins Kurumsal olarak ana felsefemiz, biz CV satmıyoruz, doğru ve ihtiyaca uygun personeli seçerek otellerin insan kaynakları departmanlarının iş yükünü azaltıyoruz.  İstenilen personel sayısı ve görevleri bize belirtilerek başlayan süreç bizim departmana uygun üniversite mezunu deneyimli ve iyi derece de lisan bilen personelleri bulmamız ve onların dosyalarını İK departmanlarına sunmamızla son buluyor. Bunun yanı sıra istenildiği takdirde otellerin insan kaynakları yetkileri ile birebir yerinde mülakat yapabilecekleri ve personellerini seçebilecekleri ortamı da sağlamaktayız. Ücret konusunda ise diğer ülkelerden temin edilen personellere ödenen dolar bazı da maaş değil, TL bazında ücretlendirme yapılarak, iş birliği kurduğumuz firmaların bütçesini de yormadan istenilen hizmeti vermekteyiz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

En önemli konulardan biri de personel temini sonrasındaki süreçtir. Bu süreçte personellerin düzenli takibi ve herhangi bir sorun yaşandığı takdirde hızlı çözümler sunma konusundaki kendimize güvenimiz tam.  Sonuç olarak; iş birliği sağladığımız kurumsal firmaların hem personeli seçme ve yerleştirme sürecinde hem de sonrasındaki takip sürecinde istedikleri hizmetleri vererek bu konudaki iş yüklerini azaltarak çözüm odaklı çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.