Mehmet Metin: “Türk Bankaları BDT Ülkelerinde Mutlaka Olmalı”

Sektörel Haberler 28 Mart, 13:00'de eklendi

Mehmet Metin: “Türk Bankaları BDT Ülkelerinde Mutlaka Olmalı”

Consul Travel’in Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Metin, “Türk bankaları BDT ülkelerinde mutlaka bulunmalı. Türk devleti finans konusunda kolaylıklar sağlamalı” dedi.

 

Mehmet Metin, geçtiğimiz turizm sezonunda Türkiye’de rakamların iyi olduğunu fakat bakanlık verilerinde kişi başı gelirlerin düştüğünü ifade etti. Buna rağmen bir önceki yıla göre turizm iyi bir konumda dedi.

Geliri Nasıl Artıracağız?” 

Metin, “Geliri nasıl artıracağız? Bakanlık ve acenteler bu konuda birlikte hareket etmeli. Biz sürekli olarak nitelikli turist getirmeye önem veriyoruz. Bizim getirdiğimiz turist bazı bölgelerde normal turistin 5 katına kadar harcayabiliyor. Bizlerin daha fazla nitelikli turist getirmesi amacıyla ne gibi teşvikler verilecek, ne gibi kolaylıklar sağlanacak bakanlık belirlemeli” dedi.

“Fuarlarda gövde gösterisi yapılmalı” 

Metin, büyük fuarlarda mutlaka gövde gösterisi yapılmasının gerekliliğini vurguladı. Konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu fuarlara büyük paralar harcanıyor. Genellikle charter yapan firmalar katılıyor. Biz daha butik ama etkili fuarlara katılmayı seçiyoruz. Workshoplar yaparak daha verimli, daha nitelikli turistleri Türkiye’ye nasıl çekebiliriz çalışmalarını yapıyoruz. Sadece yaz turizminde değil, kış turizminde de nitelikli turistleri getiriyoruz. Önemli kongrelerin Türkiye’de düzenlenmesine katkı sağlıyoruz. Ayrıca her yıl İstanbul’da büyük Rus düğünleri gerçekleştiriyoruz. 50-100 kişilik düğünler birkaç bin turiste bedel oluyor. Hint düğünleri de gelir anlamında karlı. Fakat çok büyük uğraş istiyor. Bu uğraşa elde edilen gelir yeterli sayılmaz.”

Az Ama Daha Çok Harcayan Turist” 

Consul Travel olarak az ama daha çok harcayan turistleri getirmek istiyoruz diyen Mehmet Metin, şunları söyledi:
“Bizim gibi nitelikli turistleri getiren tur operatörleri ve acentelere bakanlık ve yerel yönetimler bazı kolaylıklar sağlamalı. Böylece Türkiye’ye gelen nitelikli turist sayısı da artacaktır. Biz 2018 yılında Antalya’ya 12 bin olmak üzere İstanbul, Bodrum ve Kapadokya ile birlikte 18 bin civarında nitelikli turist getirdik. Turistlerin tamamı artı 5 yıldız dediğimiz luxury hizmet veren otellere geliyor. Kalitenin düşmediği, hizmetlerin kaliteli olduğu tesisler nitelikli turistlerin tercihi durumunda. Eğer hizmeti iyi verirsen o hizmetin karşılığını verecek olanlar var.”

Döviz Akışı İçin Türk Bankaları Olmalı” 

Metin: “Döviz akışının sağlanması için Türk bankaları olmalı. Bugüne kadar, elden, uçakla paralar geliyordu ama artık bu dönem bitti. Tur operatörleri paraları Türkiye’ye getirmek için aracı firma ve bankalarına büyük komisyonlar ödüyorlar. Eğer bu ülkelerde Türk bankaları olursa o zaman para transferi kolaylaşır. Moskova’da bu sorun kısmen çözüldü. Ama diğer BDT ülkelerinde halen devam ediyor. Turizmde büyük paralar dönüyor. Biz milyonlarca dolar getiriyoruz. Kazandığımız paraları ülkemize getirirken bunun bir bölümünü komisyon olarak vermek zorunda kalıyoruz. Türk bankaları BDT ülkelerinde mutlaka bulunmalı. Türk devleti finans konusunda kolaylıklar sağlamalı” ifadelerini kullandı.

“Rusya ve BDT ülkelerine oteller farklı fiyatlar uyguluyor” 

Oteller Rusya ve BDT ülkelerine farklı fiyat veriyorlar diyen Metin; “Ülkeler arasında otellerin fiyat farkı uygulaması olmamalı. Bütün dünya için otel fiyatları aynı olmalı. Turistler gelmediğinde turist gelsin diye fiyatları indiriyoruz. Turist geliyor bu sefer de hizmette sıkıntı yaşanıyor. Tesislerde personel sıkıntısı da var. Personel konusunda bazı kolaylıklar sağlanmalı.”dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.