MICE Kaldığı Yerden Yeniden Başlayacak

Sektörel Haberler 22 Eylül, 12:41'de eklendi

MICE Kaldığı Yerden Yeniden Başlayacak

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi öncesi yakaladığı hızlı büyüme rakamlarıyla dikkat çeken etkinlik, kongre ve toplantı turizmi (MICE) sektörü, pandemi nedeniyle gelen seyahat yasakları ve karantina nedeniyle faaliyetlerini durdurmuştu. Normalleşme süreciyle yeniden çarklarını döndürmeye başlayan ekonomiyle hayat bulan MICE sektörü hem ertelenen etkinlikler hem de gelecek yeni işlerle toparlanma sürecine girdi. MICE sektörünün önde gelen firmalarından Dorak MICE’ın Grup Direktörü Tuğçe Aydemir, “Koronavirüs nedeniyle durdurduğumuz faaliyetlerimizi kaldığı yerden yeniden başlattık.

yeniden

Ertelenen etkinlerimize yeni tarihler belirlerken, 16-18 Eylül tarihlerinde Antalya Belek’de sektörün önde gelen teknoloji firmalarından birinin motivasyon toplantısını Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanlığı’mızın COVID 19 önlemlerine disiplinle uyduğumuz bir şekilde gerçekleştirdik. Geçirdiğimiz süreç zorlu olsa da geleceğe yönelik umutlarımızı destekleyecek verilerimiz mevcut” şeklinde konuştu.

Koronavirüs pandemisi öncesi yakaladığı hızlı büyüme rakamlarıyla dikkatleri üzerinde toplayan kongre, toplantı ve etkinlik turizmi olarak bilinen MICE sektörü, dünya turizm gelirlerinin yüzde 30’unu karşılayarak, pek çok ülkenin turizm hedeflerinin başında geliyor. Türkiye’nin de önemli yer edindiği MICE sektörü, koronavirüs pandemisiyle tüm turizm faaliyetlerinde olduğu gibi durgunluk yaşadı.

Normalleşme sürecinin başlamasıyla ertelenen etkinler, kongre ve toplantıların yeniden gündeme alınması, yeni işlerin planlanması MICE sektöründe hareketlenmeye neden oldu.

 

‘KALDIĞIMIZ YERDEN YENİDEN BAŞLAYACAĞIZ’

Pandemi sonrası MICE sektörünün geleceğini değerlendiren Dorak MICE Grup Direktörü Tuğçe Aydemir, “Koronavirüs pandemisi tüm sektörleri etkilediği gibi turizm faaliyetlerini de derinden etkiledi. Seyahat kısıtlamaları ve karantina nedeniyle yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladığımız pek çok etkinliğimiz 2021 yılına ertelendi ya da iptal edildi. Karantina dönemi bizler için yeni turizm düzenine geçiş, geliştirme ve geleceği değerlendirirken teknoloji ile yeni alternatifler yaratma süreci olarak geçti. Normalleşmeyle birlikte ertelenen etkinliklerin yeniden düzenlenmeye başladığını, yeni etkinlikler için planlamalara geçildiğini görüyoruz. Geçirdiğimiz süreç zorlu olsa da geleceğe yönelik umutla bakabilmemizi sağlayan verilerimiz bulunuyor” ifadelerini kullandı.

 

‘ANTALYA’DA BİR ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRDİK’

Duraklama sürecini yeni bir etkinlikle kapattıklarını belirten Dorak MICE Grup Direktörü Tuğçe Aydemir, “16-18 Eylül tarihleri arasında çok önemli bir teknoloji firmasının motivasyon etkinliğini Antalya, Belek’te gerçekleştirdik. 200 kişinin katıldığı etkinliğimizde koronavirüs önlemlerine disiplinle uyduk. Bu etkinliğimiz gibi pandemi döneminde yapılması planlanan fakat ertelenen pek çok organizasyonumuz bizlere geri dönüş yapıyor. Önümüzdeki yılın hiç olmadığı kadar yoğun geçmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘PANDEMİ MICE ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRDİ’

Koronavirüs pandemisinin hayatın tüm dinamiklerini etkilediği gibi MICE sektörünü de etkilediğini söyleyen Tuğçe Aydemir, “Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’mızın belirttiği tüm önlemleri, esnetmeden, disiplinle uygulayacağımız bir sistemle çalışıyoruz. Antalya, Belek’de gerçekleştirdiğimiz etkinliğimiz de tüm hijyen önlemlerinin alındığı, sosyal mesafe kurallarına uyulacak şekilde düzenlendi. Normalleşme süreci koronavirüs gerçeğinin unutulacağı bir dönem olmamalı, COVID 19’un ciddiyetini kavradık ve tüm önlemlerimizi aldık” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.