Mine Gürses: “Ada’da İmkansızlıklarla Savaşıyoruz”

Sektörel Haberler 2 Nisan, 09:45'de eklendi

Mine Gürses: “Ada’da İmkansızlıklarla Savaşıyoruz”

Merit Lefkoşa Hotel Genel Müdürü Mine Gürses İle KKTC turizmini konuşma fırsatı bulduk.

Gürses, “Direk uçuşlarımızın olmaması, Avrupa ve üçüncü ülkelerden turist çekebilmenin zorluğudur. Diğer ülkeler tarafından tanınmamamızın getirdiği imkânsızlıklarla savaşıyoruz. Tüm bunlara rağmen, yaz döneminde tüm otellerimiz doluyor, ama bu doluluğun yüzde 80‘ini Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen turistler oluşturuyor” dedi.

Kıbrıs turizminde 2019 yılında nasıl bir sezon yaşanacak?

Bir ada olmamız sebebi ile ulaşımda denizyolu ve havayolu olmak üzere sadece iki olanağımız var. Deniz yolu imkânı kış şartlarında maalesef kullanılamıyor. Hava yolu ile yolculuklar ise son dönemlerde oldukça pahalı.

Farklı bir konu ise, direk uçuşlarımızın olmaması sebebiyle Avrupa ve üçüncü ülkelerden turist çekebilmemizin zorluğudur. Diğer ülkeler tarafından tanınmamamızın getirdiği imkânsızlıklarla savaşıyoruz. Tüm bunlara rağmen, yaz döneminde tüm otellerimiz doluyor, ama bu doluluğun yüzde 80‘ini Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen turistler oluşturuyor.

Güney Kıbrıs’a direk uçuş imkânı var ama Güney Kıbrıs üzerinden gelen turistleri Kuzey’e geçirmiyor, hatta geri gönderiyorlar. Binlerce yıl farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Kıbrıs Adası, birçok medeniyetin oluşturduğu tarihi bir geçmişe sahip. Tarihi dokusunun yanı sıra endemik ve diğer bitki türleri ile çeşitli ağaç türleri, çiçekler ve diğer bitkiler Kuzey Kıbrıs’ta görülmesi gereken güzellikler arasında. Kıbrıs’a has bulunan bitki örtüsü ve sadece Kıbrıs’ta yetişen bitkileri, temiz denizi ve havası; Kuzey Kıbrıs turizm çeşitliliğine oldukça büyük bir zenginlik katmakta. Tüm bu güzellikler yanında gerek Türkiye’de gerekse dünyada meydana gelen olumsuz olaylar neticesinde kurların artması Kuzey Kıbrıs ekonomi ve turizmini olumsuz yönde etkilemektedir.  Tüm bu gerçekler ışığında turizm yapmaya çalışıyoruz.  Herhangi bir kriz yaşanmazsa yaz döneminden çok ümitliyiz.

Otel olarak hedefleriniz nelerdir?

Merit Lefkoşa Hotel & Casino, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başkenti olan ve 10 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Lefkoşa’nın ilk beş yıldızlı otel unvanı ile hizmete girdiği günden bu yana, konaklamanın yanı sıra, çeşitli yerel ve uluslararası firmaların, kurum ve kuruluşların birçok toplantı ve yemek organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bussines şehir oteli olarak her işletme gibi bizlerde otelimizi daha iyi tanıtmak, hizmetlerini daha yukarı çekebilmek için çalışıyoruz. Bunun içinde olmazsa olmazımız % 100 misafir memnuniyetine ulaşmaktır.

Son yıllarda yatırımların artmasıyla rekabet ortamında adada nasıl bir satış ve pazarlama politikası uygulamaktasınız?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 5 yıldızlı hizmet veren şehir oteli olarak sayımız 10’u geçmez. Lefkoşa’da ise sayı bizimle birlikte 2’dir. Rekabet daima kaliteyi ve hizmeti yükseltir, herkes kendi kısmetiyle çalışır. İyi hizmet veren, misafir memnuniyetini gözeten hiçbir otel veya işletme başarısız olamaz.

Bizim sloganımız “Sevgiyle Hizmet Ediyoruz”, zaten sevgi ile yapılmayan hiç bir iş güzel olmaz ve başarı getirmez.

Satış Pazarlama politikalarımızda; birebir acente ve firma ziyaretlerinin yanında sosyal medya yönetiminin satış pazarlama odaklı olması yer almaktadır.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

2019 yılının gerek turizmde gerekse diğer alanlarda Kıbrıs’ımız da ve Türkiye’miz de sorunsuz, kazasız, belasız, bereketli ve verimli bir yıl olmasını dilerim.

 

MİNE GÜRSES

Merit Lefkoşa Hotel Genel Müdürü

ÖZGEÇMİŞ

11 Şubat 1953’te İstanbul’da doğdu.  İstanbul’da Vatan İktisadi Ticari İlimler Akademisi 3’üncü sınıftan evlilik nedeniyle ayrıldı. Kıbrıslı bir Türk olan Hukukçu eşi Özer Gürses ile 1972 yılında İstanbul’da evlendi.

1973 yılında eşinin ailesinin yanına yerleşmek üzere Londra’ya gittiler. 20 Temmuz Mutlu Barış Harekâtı’nın ardından eşinin isteği üzerine Eylül 1974 ‘de Kıbrıs’a geldiler.

KKTC Başbakanlık eski Hukuk ve Siyasi İşler Müdürü olan eşi Özer Gürses’i, 1991 yılında kalp krizi sonucu kaybeden Mine Gürses, bir kız ve bir erkek iki çocuk ve bir erkek torun sahibidir. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

45 yıldan bu yana yaşamını Kıbrıs’ta sürdüren Mine Gürses sırasıyla:

 

  • İstanbul’da 1970-1973 yılları arasında Yapı ve Kredi Bankası Bahçekapı Şubesi, Kambiyo – İhracat Servisinde memur
  • 1973-1974 yılları arasında Londra’da Charles Boss & Co ‘de ihracat memuru
  • 1975 – 1979 yılları arasında K.T. Denizcilik Ltd Şti’nde ilk 2 yıl Genel Müdür Asistanı ve Yönetim Kurulu Sekreteri, son 2 yıl Lefkoşa Şube Sorumlusu
  • 1979- 1998 yılları arasında Kıbrıstaki adıyla Nadir Holding, uluslararası adıyla Polly Peck Plc. de 19 yıl executive secretary olarak Yönetim Kurulu Başkanlığı makamına hizmet. Nadir Holdinge bağlı tüm şirketlerin (Wearwell, Sunzest, Uni-Pac, Kıbrıs Endüstri Bankası – AN Graphics – Kıbrıs Gazetesi, Jasmine Court Hotel, Palm Beach Hotel, Özarı Turizm, Traveloz Rent A Car, Safe Co. Ltd.) kuruluş hazırlıklarını yapmak, takip etmek, bazılarında direktör olarak görev almak) Ayrıca Türkiyedeki kuruluşlar olan Vestel, Niksar Suları, Meyna Meyve ve Sebze, Antalya Sheraton, İstanbul Sheraton, Güneş ve Günaydın Gazeteleri ile Yön. Kur Başkanı arasındaki iletişimleri sağlamak, Toplantıları organize etmek.
  • 1998- 2000 yıllarında Kıbrıs’taki Toros Şirketler Grubuna bağlı olarak Whirlpool Beyaz Eşyanın Kıbrıs – İtalya – Türkiye Koordinatörlüğü. İstanbulda merkez şube ihdas edilerek Whirlpool beyaz eşya satışı için Antalya, Adana, İzmir ve İstanbul’da beyaz eşya bayileri ziyaret edilerek 23 adet bayi ile anlaşma yapılmasını sağlamak
  • 3 Temmuz 2000 – 24 Şubat 2009 Net Holding’e bağlı Girne’de Merit Crystal Cove Hotel’de Halkla İlişkiler Müdürü
  • 24 Şubat 2009’dan bu yana Merit Lefkoşa Hotel Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.
  • Girne Özgürada Lions Kulübü üyesidir.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.