Müze Ücretlerine Zam…

Sektörel Haberler 17 Temmuz, 13:50'de eklendi

Müze Ücretlerine Zam…

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze giriş ücretlerine yüzde 20 zam uyguladı. Söz konusu zam 15 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak. Ayasofya ve Topkapı Sarayı’na giriş ücreti böylece 72 TL’ye yükseldi.

ayasofya muzesi

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze giriş ücretlerine yüzde 20 zam daha yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 yılında müze ücretlerine yüzde 50 zam yapmıştı. Yüzde 20 zamla birlikte 9 ayda toplam yüzde 70 zam yapılmış oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bakan Ersoy’dan Müze Bilet Fiyatları Hakkında Açıklama

Bakan Ersoy’dan Müze Bilet Fiyatları Hakkında Açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin müze bileti fiyatlarını Avrupa’daki fiyatlara yaklaştırması gerektiğini ifade etti.

Mehmet Nuri Ersoy, Topkapı Sarayı’nda 15 Temmuz için tasarlanan Müzekartların tanıtımında konuştu. Türkiye’nin müze fiyatlarını revize ederek Avrupa’daki seviyelere çıkarması gerektiğini belirtti. Bunu yaparken yerli tüketiciyi koruyacak sistem geliştirildiğini kaydeden Ersoy, Müzerkartla bunun en güzel şekilde uygulandığını ifade etti.

“Yapısal dönüşüm gerçekleştireceğiz”

Müze ve ören yerlerinin, turizm gelirlerine dolayısıyla ülke ekonomisine, hak ettiği katkıyı sunması için yapısal bir dönüşüm gerçekleştireceklerini ifade eden Ersoy, ziyaret ücretlerinin, dünyadaki örneklerle uygun bir seviyeye çekilerek ekonomik fayda sağlanacağını dile getirdi. Ersoy, gerçekleştirilecek düzenlemelerin turizme yönelik bir adım olarak kalacağının ve Türk vatandaşlarına yansıtılmayacağının altını çizdi.

31 milyonla rekor kırıldı

1 Temmuz 2018 – 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerini 31 milyon kişinin ziyaret ettiğini açıklayan bakan Ersoy, bunun bir rekor olduğunu söyledi. Ersoy, 52 yeni müze açıldığını ve 25 yeni müze için ise uygulama çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Ersoy konuşmasında ayrıca, Müzerkart’ın belediyelere bağlı müzelerde de geçerli olması için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.