Online Check-In Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Sektörel Haberler 9 Ekim, 10:00'de eklendi

Online Check-In Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Online check-in, uçak seyahati yapan kişilerin en çok tercih ettiği işlemlerden biridir. Bu işlem sayesinde seyahat edecek kişiler kontuar sırasında beklemek ve vakit kaybetmek durumunda kalmadan işlemlerini yapabilirler. İşte, online check-in hakkında en çok merak edilenler ve Pegasus’un misafirlerine sunduğu ayrıcalıklı fırsatlar…

Online Check-In Nedir? Avantajları Nelerdir?

Havaalanında bagaj verme ve bilet kontrol işleminden geçme olayına “check-in” denir. Pegasus misafirleri havaalanına gitmeden önce Pegasus’un internet sitesindeki Check-in sekmesinden PNR (Rezervasyon) numarası, ad ve soyad bilgilerini girerek işlem yapabilirler. Havaalanlarında misafirlere ayrılmış online check-in kontuarlarında işlemleri daha hızlı yapmak mümkün. Bagajı olmayan Pegasus misafirleri de online check-in işleminden sonra biniş kartını e-posta yoluyla ya da cep telefonlarına mesaj olarak gönderebilir. Böylelikle biniş kartları ile güvenlik şeridini geçerek, uçağın kalkacağı kapı numarasına geçiş yapabilirler. Online check-in işlemi, Pegasus’un internet sitesindeki Check-in sekmesinden PNR numarası, isim ve soyad bilgileri girilerek yapılabildiği gibi; mobil cihazlarla, mobil uygulama ve mobil web sitesi üzerinden de yapılır.

 

Pegasus misafirlerinin en çok merak ettiği sorulardan birisi de online check-in işleminin ne zaman yapılması gerektiğidir. Misafirler satın aldıkları biletlerine en erken 7 gün öncesinden, en geç de uçuşlarına iç hatlarda 45 dakika, dış hatlarda da 60 dakika kalana kadar check-in yapabilirler. Misafirlerine hizmette sınır tanımayan Pegasus; iPhone, iPad ve Android üzerinden de check-in işlemlerinin yapılmasına imkân tanır. Seyahat edecek kişiler ana menüdeki check-in butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrana isim, soyisim ve rezervasyon numarası bilgilerini girerek check-in işlemlerini tamamlayabilirler. Cep telefonu üzerinden de mobil check-in yapmak mümkün. Mobil cihazlar üzerinden check-in yapan Pegasus misafirlerine SMS ya da e-mail yoluyla (iPhone kullanıcıları wallet uygulamasını kullanarak) mobil biniş kartı (barkodu) iletilir. Misafirler, iletilen bu barkodu, Sabiha Gökçen çıkışlı dış hat uçuşları ve yurt içindeki belirli havaalanlarında biniş kapılarına konulan akıllı mobil biniş kartı (barkod) okuyuculara, mobil biniş kartlarını (barkodlarını) okutarak uçağa geçiş yapabilirler.


Mobil Biniş Kartı (Barkod) Nedir? Nasıl Alınır?

Barkod olarak bilinen mobil biniş kartı, Pegasus misafirlerine check-in işlemlerinin ardından gönderilen QR (kare) kodudur. Barkodu bulunan misafirler, Sabiha Gökçen çıkışlı dış hat uçuşları ve yurt içindeki havaalanlarında biniş kapılarındaki barkod okuyuculara mobil biniş kartlarını okutarak uçaklarına geçiş yapabilir. Mobil biniş kartı olarak bilinen barkod, Pegasus’un internet sitesinden ve mobil platformları üzerinden yapılan check-in işlemleriyle temin edilir. Seyahat edecek kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de mobil biniş kartı olarak bilinen barkodun nasıl alındığıdır. İşlem aşamaları şu şekildedir;

Web sitesinden, cep telefonlarından mobil site üzerinden ya da Pegasus’un iPhone, Android ve iPad uygulamaları üzerinden check-in işlemine başlanır. Öncelikle check-in menüsüne tıklanır. PNR olarak bilinen rezervasyon kodu, isim ve soyisim bilgileri girilerek check-in’e uygun olan uçuşlar sorgulanır. Uygun olan uçuş seçilerek, sayfadaki adımlar takip edilir ve check-in işlemi tamamlanır. Check-in işlemi tamamlandıktan sonra e-posta ve cep telefonu bilgilerinin girildiği sayfa gelir, bilgiler sorunsuz bir şekilde girilir ve onaylanır. Misafirlerin verdikleri telefon numarası ve e-posta adresine uçuş bilgilerinin ve mobil biniş kartı (barkod) linkinin bulunduğu bir mesaj/mail gönderilir. Gelen linke tıklandığında, biniş kartı olarak kullanılabilecek barkod açılır. Bagajı olmayan Pegasus misafirleri, barkodu güvenlik geçişlerinde bulunan görevlilere ve uçağa binmeden önce boarding işlemi yapan görevlilere göstererek hızlı ve pratik bir geçiş sağlarlar. Pegasus, misafirlerine mobil biniş kartının ekran görüntüsünü almalarını önerir. İnternet bağlantısının olmaması durumunda, ekran görüntüsü alınan barkod numarası da işlemlerde kullanılır..

 

Not: Lütfen Pegasus check-in kurallarının ve sürelerinin güncelliğini https://www.flypgs.com/ adresinden kontrol etmeyi unutmayınız.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.