Online Rezervasyona Dijital Vergi

Sektörel Haberler 22 Ekim, 16:55'de eklendi

Online Rezervasyona Dijital Vergi

Türkiye’de yeni bir vergi paketi  yolda ! yeni düzenleme ile değişim yaşanacak. Ülkemizde ticaret yapan dijital şirketlerden vergi alınacağı da bildiriliyor.

online

Dijital Hizmet Vergisi Türkiye’de geçerli olacak adım atılıyor. Yapılan düzenleme ile birlikte, Türkiye’de online rezervasyon yapan yabancı şirketler de yüzde 7,5 oranında vergiye tabi tutulacak.

 

Dijital vergi kapıda!

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberinde detaylar yer alıyor. Bu düzenleme ile  Türkiye’de internet üzerinden mal ve hizmet sunan teknoloji şirketlerine vergi ödeyecek. Bu durumda vergi kapsamları, uluslararası teknoloji şirketleri internet üzerinden yapılan her türlü alışveriş ve reklamlarla parayla indirilen oyun, müzik ve video gibi hizmetlerden elde ettikleri gelirlere karşılık yüzde 7.5 oranında Dijital Hizmet Vergisi ödemesi alınacak.

 

Kimler bu vergiyi ödeyecek?

Dijital Hizmet Vergisi Türkiye’de en az 20 milyon TL ya da küresel ölçekte 750 milyon Euro ve üzerinde hasılat elde eden şirketlerden tahsil edilecek. Bu ölçekte hasılat ağırlıklı olarak ABD şirketlerinde bulunuyor. Maliye bu vergilerin tahsilini sağlamak için gerekirse ödemelere aracılık eden bankalarla hizmeti satın alanları sorumlu atayacak.

 

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.