Osman Ayık: “Bayramda 300 Bin Yerli Turist, Tatil Yapacak”

Sektörel Haberler 13 Mayıs, 13:49'de eklendi

Osman Ayık: “Bayramda 300 Bin Yerli Turist, Tatil Yapacak”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Ramazan Bayramı tatilinde Türkiye’de 300 bin yerli turist otellerde kalacak, dedi.

osman ayık

Osman Ayık, Türkiye genelinde milyonlarca kişinin 9 günlük Ramazan Bayramı dolayısıyla tatil yapacağını söyledi. Bunun büyük kısmını eş, dost, akraba ve memleket ziyaretine gidenler oluşturacak, dedi. Hem dış pazar hem de iç pazardaki bayram rezervasyonları dolayısıyla bu tarihlerde otellerdeki doluluk oranlarının yüzde 100’leri bulacağını ifade etti.

“Yüzde 100 Doluluk Bekliyoruz”

Osman Ayık, “Bayram bizim en iyi dönemlerimizden haziran ayı başına denk geliyor. Yani sezonun yoğun olduğu bir dönem. Daha önceki yurt dışı hareketlerinden dolayı bayramda birçok tesisimizde belirli doluluk seviyelerine gelinmişti. İç pazar hareketliliğiyle de biz bayram döneminde tesislerin yüzde 90, yüzde 100’leri bulacağını tahmin ediyoruz. Fakat seçim dönemindeki birtakım belirsizlikler insanların seyahatle ilgili planlarına olumsuz yansımış olabilir. Ama şu andan itibaren iç pazarda da bayram dönemine denk gelen yoğun hareketlilik öngörüyoruz. ” ifadelerine yer verdi.

tatil

Gurbetçilerden yoğun ilgi beklentisi

Ayık, bayram dolayısıyla ülke genelinde bir hareketlilik ve yoğunluk yaşanacağını kaydetti. “Türkiye genelinde iç pazarda otel konaklamasının 300 bin kişiyi bulacağını umuyoruz. Ama bunun dışında başka bir bayram trafiği yaşanacak. Birçok vatandaşımız eş, dost, akraba ziyaretinde bulunacak. Memleketlerini ziyareti edecek. Yurt dışında yaşayan Türkler de özellikle dini bayramları yoğun şekilde tatil vesilesi olarak görüyor. Biz oradan da olumlu hareket bekliyoruz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız öncelikle memleketlerini ziyaret ediyor, sonra tatillerini yapıyor. Tek şanssızlığımız bu sene Ramazan Bayramının biraz daha öne gelmesi. Yurt dışında genelde okul tatilleri haziran ayının sonuna denk gelir. Belki onun bir miktar etkisi olabilir.  Yine de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın da bayram periyodunda yoğun ilgi göstermesini öngörüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.