Oteller Çalışanları İçin Hangi Eğitimleri Planlıyor? 

Sektörel Haberler 9 Eylül, 11:12'de eklendi

Oteller Çalışanları İçin Hangi Eğitimleri Planlıyor? 

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı: “Hizmet içi eğitim veren oteller artmaya başladı. Bu hem sektör, hem de işletmelerin giderek büyüyen yetişmiş eleman açığını kapatma ve çalışanların sektörde kalmalarını sağlama noktasında önemli katkı yapıyor.”

otel çalışanı

Emek yoğun sektörlerin başında gelen turizm sektöründe kalifiye / yetişmiş eleman açığı büyüyor. Sektör soruna çözüm olarak hizmet içi eğitimlere daha çok zaman ayırmaya başladı.

Hizmet Kalitesi İçin

Hizmet içi eğitim programları başlatan oteller bunun sektörün önemli sorunu olan, Türkiye’nin de uluslararası rekabette elindeki önemli avantajlardan olan hizmet kalitesinin düşmemesi için de gerekli olduğunu söylüyor.

Aralarında; Concorde, Dedeman, Divan, Elexus, Elite World, Mövenpick, NG ve Renaissance gibi yerli ve yabancı zincir otellerin de olduğu tesisler hizmet içi eğitimlerle yetişmiş eleman açığını kapatıyor. Her birime kendi içlerinden yönetici yetiştirerek çalışanların kuruma bağlılıklarını artırmayı amaçlıyor…

Haftalık ekonomi dergisi Ekonomist’te yer alan Levent Gökmen Demirciler’in haberine göre, son zamanlarda çok sayıda otel kalifiye eleman gereksinimini karşılamak için bu alana daha çok zaman ayırıyor ve yatırım yapıyor.

Hem Sektör Hem İşletmenin Yararına

Concorde Hotels & Resorts Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı olan Dr. Erkan Yağcı, hizmet içi eğitimlerin çalışanların ilk işgününden itibaren başlatılıp yıl içine yayarak ve güncellenerek verildiğini, eğitimlerin yalnız işletmelere değil sektöre de katkı sağladığını söyledi.

Rekabet Unsuru

İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği  Başkanı Okay Çıkan da, yerli ve yabancı zincir otellerin verdikleri hizmetin kalitesinin düşmemesi, tersine, önemli rekabet unsuru olan hizmet kalitesini yükseltmek için çalışan personele yönelik eğitim projeleri hazırlayıp uyguluyor.

Her Birim Ve Branş

Çıkan, turizm sektöründe kalitenin nitelikli eleman sayısının artırılmasıyla mümkün olabileceğine işaret ederek “Otellerin aşçıdan garsona kadar her kademede eleman yetiştirme amaçlı hizmet için faaliyetlerin daha başarılı olabilmesi için devletin bu konuya destek olması şart” diyor.

Stajyerden Yönetime

NG Hotels Başkanı Hediye Güral Gür, personelin kişisel ve mesleki gelişimini sağlamak amacıyla eğitimler verdiklerini belirterek, “Gerçekleştirdiğimiz eğitimlerle sektörde nitelikli istihdam sağlıyoruz. Stajyer olarak aramıza katılıp yetiştirdiğimiz ve bugün yönetim kademelerinde yer alan çok sayıda çalışanımız var” diyor.

Kariyer

Hilton Türkiye Ülke Eğitim Müdürü Abdullah Apak, son yıllarda otellerinde kadın takım üyesi ve yönetici sayısını arttırmaya odaklandıklarını da söylüyor. Apak, ” Mevcut ve açılacak otellerimizde yeteneklere ihtiyacımız olacak. Çalışanlarımıza, olası adaylarımıza bu sektörde kariyer yapılabileceğini göstermek istiyoruz” diyor.

Stratejik Hedefin Gereği

Divan Grubu İnsan Kaynakları Direktörü Özgür Şahin, insan kaynakları ve eğitim alanındaki projelerini şirketlerinin gelecek vizyonu ve stratejik hedefleri doğrultusunda belirlediklerini söylüyor. Divan Grubu, yılda ortalama bin 500 çalışan için eğitim programları düzenlerken, yönetici ve üzeri pozisyonlar için düzenlenen eğitimlere yılda 250’yi aşkın lider katılıyor.

Becerileri artırılıyor

Dedeman Otelleri Genel Müdürü Emrullah Akçakaya, yeni başlayanlar ve uzman personel için gerçekleştirdikleri tüm eğitimlerde, daha iyi hizmet vermeyi, personelin kişisel becerilerini artırmayı amaçladıklarını söylüyor.

Yasal zorunluluk olmalı

Elexus Hotel Genel Müdürü İsmail Tirali, verdikleri eğitimlerin bazılarının yasal olarak verilmesi gereken eğitimler olduğunu, bazılarının ise özel olarak çalışanlarına verdiklerini belirterek personelin kendini geliştirmesi, hem sektörün hem de markaların başarısı için önemli bir konu olduğuna işaret ediyor.

Akademi kuracak

Elite World Hotels İnsan Kaynakları Koordinatörü Sema Kayacıklıoğlu, bu projeyle daha önce hiç çalışmamış gençlere veya kendini genç hissedip çalışma isteği olanlara eğitimler verip meslek edindirdiklerini söylüyor.

Grup, beş yıl içerisinde Elite World Academy adıyla bir yapılanmaya gitmeyi de hedefliyor.

Profesyonelleşme

Renaissance Polat İstanbul Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Ertan Güven, bölüm ve çapraz eğitim oryantasyonları yaparak hem bölüm içerisindeki işleyişin kavratılmasını hem de departmanlar arası güçlü bir iletişimin sağlanmasını hedeflediklerini belirtiyor. Güven, bu eğitimlerle turizm sektörüne deneyimli profesyoneller kazandırıldığını vurguluyor.

Çalışanlara hangi konularda eğitimler veriliyor

Tüm çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, yangın eğitimi, atık ve tasarruf eğitimi, temel ilkyardım eğitimi, misafir memnuniyeti eğitimi, hijyen eğitimi gibi eğitimlerin verilmesinin yanı sıra her ay ihtiyaç duyulan bir konuda kişisel gelişim eğitimleri organize ediyor.

Oteller Çalışanları İçin Hangi Eğitimleri Planlıyor? 

Concorde

Tüm çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, yangın eğitimi, atık ve tasarruf eğitimi, temel ilkyardım eğitimi, misafir memnuniyeti eğitimi, hijyen eğitimi gibi eğitimlerin verilmesinin yanı sıra her ay ihtiyaç duyulan bir konuda kişisel gelişim eğitimleri organize ediyor. Concorde Hotels & Resorts yılda ortalama bin 200 personele eğitim veriyor.

Dedeman

Tüm çalışanlar işe başladıklarında görev alacakları otelin İK departmanı tarafından verilen oryantasyon eğitimlerine katılıyor. Her çalışan yılda en az üç kez eğitim alıyor. Bu eğitimleri, misafir memnuniyeti eğitimi, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, periyodik oryantasyon eğitimleri oluşturuyor. Yıl içinde sürece ve ihtiyaca bağlı olarak eğitim sayısı artıyor.

Divan

Çalışanlarına danışmanlık firmalarından sağladığı gelişim programları kadar iç eğitmenleriyle şirkete özgü tasarlanmış programlar sunuyor. Her yıl yurtdışındaki otelleri de dahil tüm otellerinde o şehirdeki bütün çalışanlarının Katıldığı “Biriz Her Zaman” zirveleri düzenliyor.

Hilton

Marka ve kültür ile kişisel gelişimin de aralarında yer aldığı altı kategoride eğitimler veriyor. 9 bine yakın kurs, e-kitap ve video benzeri kaynak bulunan online öğrenim portalı Hilton Üniversitesinden ekip üyeleri ücretsiz faydalanıyor. Ayrıca online olarak İngilizce öğrenme fırsatı da sunuyor.

Mövenpick 

Yeni ekip üyelerine oryantasyon eğitimi veriliyor. İstanbul oteli çalışanlarının çevreye duyarlı tesis bilinciyle hareket etmesini sağlamak için sürdürülebilirlikle ilgili periyodik eğitimler veriyor. Ayrıca çalışanları Accor Eğitim Akademisi”nin online eğitim kurslarına da katılabiliyor.

Elexus

Yıl boyunca personeline pozisyonuna uygun olarak 10-15 çeşit eğitim veriyor. İK eğitimleri dışında ayrıca salmonella, lejyonella, gıda güvenliği, cankurtaran eğitimi, güvenlik eğitimleri, departman içi meslek eğitimleri gibi farklı eğitimleri de var.

Elite World

Tüm otellerinde oryantasyon, zorunlu yasal eğitimler (hijyen, ilkyardım vb.), işbaşı eğitimleri, kişisel gelişim eğitimleri, yöneticilik eğitimleri, yöneticiler için koçluk gibi eğitimler veriyor. Beş yıl içinde Elite VVorld Academy”yi kurmayı hedefliyor.

NG

Çalışanlarının kişisel ve mesleki gelişimlerine yönelik oryantasyon, departman oryantasyonları, mesleki ve teknik eğitimler, beden dili, şikayet yönetimi, İngilizce, çevre bilinci, İSG, marka standartları gibi başlıklarda eğitimler veriyor. Ortaya çıkan ihtiyaca bağlı olarak farklı konularda eğitimler de planlanıyor.

Renaissance Polat İstanbul

İşe yeni başlayanlara oryantasyon eğitimi veriyor. Ayrıca yıl içinde misafir ilişkileri, takım çalışması, marka konularında ortalama 70 eğitim, dış kaynaklı sertifikalı ortalama sekiz eğitim, İş sağlığı ve güvenliği gibi temel konularda ortalama dört eğitim veriliyor. /Turizmgazetesi

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.