24.3 C
Antalya
Cumartesi, Haziran 19, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Radisson Blu Hotel Kayseri, Dünyada 1.’nci Sıraya Yerleşti

Radisson Blu Hotel Kayseri, Dünyada 1.’nci Sıraya Yerleşti

Dünyanın en önde gelen rezervasyon sistemlerinden Booking.com kanalıyla otelde konaklayan misafirlerin oyları ile belirlenen listeye göre, Radisson Blu Hotel Kayseri 9.5 puan aldı. Ve bu puan ile dünyadaki tüm Radisson markalı oteller arasında 1.’nci sıraya yerleşti.

kayseri

Aynı listede, Radisson Residences Vadistanbul dünya sıralamasında 7.’nci sırada yer aldı.Ve ilk 10’daki otellerin arasına yerleşen tek residence oldu. Radisson Blu Hotel Kayseri ve Radisson Residences Vadistanbul Artaş Grubu turizm yatırımları bünyesinde bulunuyor. Artaş Grubu’ndaki oteller, müşteri memnuniyetinde dünyadaki lider turizm tesisleri arasında yer alıyor.

Misafirlerine, üst kalitede konaklama deneyimi sunuyor

Karakçük, otelin açıldığı ilk yıldan itibaren ulusal ve uluslararası listelerde üst sıralarda yer aldığını kaydetti. Radisson Blu Hotel Kayseri Genel Müdürü Menderes Karaküçük, şunları söyledi.

Otelimiz, Kayseri’de konaklayan yerli ve yabancı misafirlerimize, Avrupa başkentlerinin elit otellerinin konforunu ve seçkinliğini yaşatabilmek amacıyla kuruldu. Bu hedef doğrultusunda, dünya standartlarını çok yakından takip ederek ve yenilikleri en hızlı şekilde hayata geçirdik.Ve misafirlerimize en üst kalitede konaklama deneyimini yaşama fırsatını sunuyoruz. Çabalarımızın karşılığını bulduğunu görmek, bizi mutlu ediyor. Ve daha iyisini yapabilmek için cesaretlendiriyor. Otelimiz, diğer tüm uluslararası rezervasyon sistemlerinin puanlamalarına göre birinci sırada bulunuyor. ETS’nin belirlediği listeye göre de Türkiye’nin en iyi 6.’ncı oteli seçilmiş durumdadır. Ödüllerimizin yanında, otelimizin güvenlik ve hijyen tedbirleri, Safe Hotel Sertifikası (İsveç), Bureau Veritas Güvenli Turizm Belgesi (Belçika), SGS Temizlik ve Hijyen Sertifikası (İsviçre) olmak üzere, dünyanın önde gelen kuruluşları tarafından sertifikalandırılarak tescillenmiştir.” dedi.

Başarının sırrı, ekip olabilmekten ve yaptığınız işten keyif almaktan geçiyor

Rezidans kategorisinde birinci sırada yer almaktan duyduğu gururu dile getiren Radisson Residences Vadistanbul Genel Müdürü Nihan Sıcakkanlı, şunları kaydetti.

2 Nisan 2019 itibariyle Radisson Residences Vadistanbul, ailesi olarak tüm dünyaya kapılarımızı açarak hizmet vermeye başladık. Rezidans olarak Artaş Otel Grubu’nun 40 yılı aşkın otelcilik ve rezidans tecrübesi ile konuklarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Ve misafirlerimizin gösterdiği teveccüh ile bunların karşılığını alıyoruz. Personelimizin verdiği hizmet ile misafirlerimizden aldığımız geri dönüşler bizleri daha da motive ediyor. Ve dünyadaki en iyi rezidans olmaya ve en iyi otel hizmeti veren Radisson otelleri arasında ilk 10 girmeye hak kazandık. Bize bu başarıyı yaşatan ve daha da iyisi için cesaret veren tüm ekibimizi yürekten kutluyoruz. Dünya genelindeki tüm Radisson Otelleri arasında ilk 10’ da iki otelimizin yer alması ve bu listede rezidans kategorisinde birinci sırada yer almamız bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır. Bence başarının sırrı, ekip olabilmekten ve yaptığımız her işten keyif almaktan geçiyor. Rezidans olarak, Türk misafirperverliği eşliğindeki kaliteden ödün vermeyen yönetim anlayışımız ve her daim yukarı taşımaya çalıştığımız misafir memnuniyeti ile konuklarımızın takdirlerini toplamaya çalışıyor olacağız” diye konuştu.

COVID-19 TÜRKİYE GENEL DURUMU

Türkiye
5,224,224
İyileşen Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 21:10
Türkiye
86,433
Pozitif Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 21:10
Türkiye
49,071
Vefat Eden Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 21:10

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

22,065BeğenenlerBeğen
2,813TakipçilerTakip Et
17,800AbonelerAbone

SON HABERLER