Rus Hükümetinden Türkiye’yi Örnek Alın Çağrısı

Sektörel Haberler 11 Temmuz, 16:04'de eklendi

Rus Hükümetinden Türkiye’yi Örnek Alın Çağrısı

İç turizmi kalkındırmayı hedefleyen Rus iş çevreleri, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na bir mektup yolladı. Bu sektörde yapılacak yatırımlara Türkiye’de olduğu gibi devlet teşvikleri getirilmesini teklif etti.

rusya

İzvestiya gazetesinde ki habere göre Opora Rossii  iş örgütü, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na turizmin  gelişmesi yönünde bir mektup gönderdi.

Rus iş insanları, turistik tesisler inşa eden yatırımcıların altyapı giderleri, havuz ısıtmada kullanılan enerji masrafları devlet tarafından karşılansın istedi. Vergilerin sıfırlanmasını ve yurtdışı tanıtımlarda destek sunulmasını önerdi.

Rus iş insanları, Türkiye, Avrupa ülkeleri ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi son 15 yılda turizm alanındaki rekabetçi politikalar geliştiren ülkelerdeki uygulamalara atıfta bulundu. Bu ülkelerde turizm sektöründe izlenen teşvik politikalarının örnek alınmasını önerdiler.

Ruslar, Türkiye ve Singapur’da turizm tesisi inşatlarında altyapı masraflarının karşılandığını söyledi. Gerekli olan malzeme ve ürünlerde KDV muafiyeti getirildiğine dikkat çekti. Ülke turizminin geliştirilmesi için bu adımların atılmasını önerdi.

Opora Rossii yetkilileri, Türkiye’de arsa vergisi teşviki de olduğunu belirtti. Bunun çok büyük yüzölçümüne sahip rekabetçi oteller inşa etmenin önünü açtığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruslar, İnternette En Çok Hangi Destinasyonları Aradı

Ruslar, İnternette En Çok Hangi Destinasyonları Aradı

Yandex.Travel, Rusların 2019 yaz tatilinde en çok tercih ettikleri ülkeleri ve tatil beldelerini  açıkladı. Listenin yurt dışı rotalarının başında Türkiye var.

Rusya’daki kullanıcıların tatil aramaları esas alınarak yapılan araştırma sonuçları şu şekilde sıralandı. Haziran ayında potansiyel turistlerin yüzde 53’ü, Moskova ve St. Petersburg’un yanı sıra Soçi, Anapa ve Gelencik için arama yaptı. Yurtdışı seyahat aramalarında ise Türkiye, yüzde 15’lik oranla zirvede.

Rusların En az Arattığı ülke Sıralaması ise şu şekilde gerçekleşti.

En az aratılan ülkeler; sırasıyla İtalya, Yunanistan (yüzde 2.5), İspanya (yüzde 2.2), Tunus (yüzde 1.9), Kıbrıs (1.7), Abhazya (yüzde 1.5), Gürcistan ve Tayland (1.1)  olarak açıklandı.

Dünyadaki En Popüler Bölgeler

Dünyanın bölgeleri bazında ele alındığında ise bölgeler sıralaması şu şekilde oluştu. Orta Doğu ve Kuzey Afrika (Türkiye, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri), yüzde 39’luk bir oranla en popüler tatil rotası oldu.

İkinci Sırada Avrupa 

İkinci sırada yüzde 35 ile Avrupa (İtalya, Yunanistan, İspanya) listede kendine yer buldu. Üçüncü sırada ise; yüzde 12’lik bir oranla eski Sovyet ülkeleri Abhazya, Gürcistan, Belarus) olduğu açıklandı.

En Az Rağbet Gören Bölge

En az rağbet gören bölgeler ise yüzde 9’luk oranla Kuzey ve Güney Asya(Tayland, Çin, Vietnam)  oldu. yüzde 4 ile Amerika kıtası (ABD, Dominik Cumhuriyeti, Küba) ve yüzde 1’lik oranla da diğer ülkeler (Avusturalya, Tanzanya, Seyşeller)

Bu arada yurt dışındaki tatil beldeleri arasında en fazla aratılanlar Kemer, Alanya, Side, Antalya, Belek ve Marmaris oldu. Paris ve İstanbul hariç listenin ilk 15’i sahil beldeleri oldu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.