RUSYA İÇ PAZARDA PATLAMA YAŞIYOR

Güncel, Sektörel Haberler, slide 22 Mart, 17:38'de eklendi

Rusya’da “iç turizm” tam bir patlama yaşıyor. Geçtiğimiz yıl Rusya’da 81 milyon yerli ve yabancı turist seyahat etti. Bu, Rusya Federasyonu tarihinde kaydedilen en yüksek turist sayısı. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği şehir ve bölgeler Moskova, Krasnodar Krayı ve St. Petersburg oldu. Gezgin sayısındaki artış büyük oranda yerli turistler sayesinde yakalanmış olsa da yabancı turist sayısı da önceki yıllara göre artmış durumda.

Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi Rusya Turizm Ajansı verilerine göre, 2010 yılından bu yana toplam turist sayısının yüzde 20, yerli turist sayısının ise yüzde 85 arttığını yazıyor.

 

81 milyonluk toplam sayının 56,5 milyonunu ülke içinde seyahat eden yerli turistler oluşturuyor. 2017’de Rusya’yı ziyaret eden yabancıların sayısı ise 24,5 milyon. Aynı dönemde Türkiye’ye  gelen toplam yabanci turist sayısı 32 milyondu.

 

En çok turist çeken şehir 21,5 milyon ile Moskova oldu. İkinci sırada 16 milyon ziyaretçi ile Krasnodar Krayı, üçüncü sırada 7,5 milyon ile St. Petersburg, dördüncü sırada 5,4 milyon ile Kırım var. Tataristan da 2017’de 3,1 milyon turisti ağırlayarak Rusya’nın en gözde turistik bölgelerinden biri oldu.

 

Tur Operatörleri Birliği’nden bir yetkili “her şey dahil” sisteminin Rusya’da da gelişmekte olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca paket turlarla seyahat edenlerin oranı da birkaç yılda iki katına çıkmış durumda.

 

Rusya’ya paket turla gelenlerin başında Çinli turistler var. Çinlileri Almanlar ve Amerikalılar takip ediyor.

 

2014’de başlayan ekonomik kriz ve sert devalüasyon sonrası Rusya, yabancı turistler için” ucuz ve cazip” destinasyonlar arasına girmişti

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.