‘RUSYA NORMALLEŞMESİ KAYBI ONARAMAZ’

Güncel, Sektörel Haberler, slide 13 Ağustos, 13:48'de eklendi

Hürriyet Gazetesi’nin ekonomi yazarı Uğur Gürses, bu haftaki ‘Turizm sadece ekonomi değildir’ başlıklı yazısında, turizm sektörünün gelir kaybını inceledi ve Rusya ile rusya ile normalleşme sürecini değerlendirdi.

rusya

 

Gürses’in yazısının ilgili kısmını sizlerle paylaşıyoruz:

”Türkiye’de turizm gelirlerinin kabaca yüzde 70’i Mayıs – Ekim dönemindeki 6 ayda sağlanıyor. Örneğin 2015 yılında toplam turizm gelirleri 26 milyar dolar olurken, bunun 18 milyar doları bu dönemde sağlandı. Mayıs ve haziran sayılarındaki düşüşü biliyoruz; izleyen aylarda ne beklemeli?

‘RUSYA NORMALLEŞMESİ KAYBI ONARAMAZ’

Önceki gün açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre; ilk altı ayda, geçen yılın altı ayına göre turizmde kabaca 3 milyar dolarlık bir gelir kaybımız var. Asıl yüklü kayıplar ikinci yarıya yansıyacak. Haziran ayındaki kaybın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43 olduğunu hesaba katarak, sonrasında da aynı oranda kayıp olacağını varsayarsak; bu yılın ikinci yarısındaki toplam turizm gelirlerinin 6.8 milyar dolar olması beklenir. Bu durumda da, geçen yılın ikinci yarısında toplam 16 milyar dolar gelir sağlandığını göz önüne alırsak olası net kayıp 9 milyar dolar olacak demektir. Rusya ile ilişkileri yeniden normalleştirme yolundaki onarımların, bu yılki turizm gelir kaybını onarması zor.

‘TURİZM GELİRLERİNDEKİ KAYIP 12 MİLYAR DOLAR OLACAK’

Bu eğilim sürerse ki darbe girişimi sonrası ne yazık ki öyle görünüyor; 2016 yılında turizm gelirleri toplamı 14.5 milyar dolara gerileyecek, geçen yıla göre kaybımız 12.1 milyar dolar olacak. Bu da, 2003’den bu yana en düşük gelir demek olacak. Turizm, ‘ekonominin sadece ekonomi olmadığının’ da görüldüğü bir alan oldu.

‘RUSYA’YLA ESKİ SAYILARA ULAŞMAK ZOR, ESAS SORUN AVRUPALI’

Sorun şurada; Rusya ile ilişkiler yeniden normalleştirilse dahi, düşük petrol geliri nedeniyle eski sayılara ulaşılması zor olacak. Ayrıca asıl sorun, Avrupalı turist girişleri ve gelirindeki azalış seyrinde.

2016’ya girerken, turist girişlerini ve turizm gelirlerini etkileyen gelişmeler oldu.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.