RUSYA, VİZESİZ REJİME YEŞİL IŞIK YAKTI !

Sektörel Haberler 3 Aralık, 09:34'de eklendi

Rusya Türk vatandaşlarının turistik seyahatlerinde yeniden vizesiz rejime geçilmesi için yakın vadede umut vermezken, bazı alanlarda adım atma sinyalleri verdi. Bu kapsamda önce “hizmet pasaportu” olarak anılan gri pasaportlarda vizenin kaldırılması değerlendiriliyor. Uçak krizinden bu yana Rusya, resmi görevle gelen gri pasportlu Türk devlet görevlilerini de vize kapsamına almıştı.

82112

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov, Türkiye ile gri pasaportlarda vize serbestisine dönmeye hazır olduklarını söyledi.

Sputnik’in habeirne göre, gazetecilere konuşan Meşkov “Türkiye’deki güvenlikle ilgili mevcut zorlu konuşları göz önünde bulunduruyoruz. İlk adım olarak da gri pasaportlarda vizesiz rejime geçip iş anlamında daha uygun koşullar yaratmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Meşkov, gün içinde yaptığı bir başka açıklamada da Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerde kademeli olarak eskiye dönülmesi için adımlar attıklarını söylemiş, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Alanya’daki görüşmesinin de bu adımlardan biri olduğunu söylemişti.

Hizmet pasaportu nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinde “hizmet pasaportu” şöyle tanımlanıyor:

“Hizmet Pasaportları, Hükümetçe, Hususi İdarelerce veya Belediyelerce resmi vazifeyle dış memleketlere gönderildiklerinde veya dış memleketlerde vazifeye alınanlara, Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere verilir. Hizmet damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli hizmet damgalı pasaport verilir.”

Rusya şu an bu tanım kapsamında gri hizmet pasaportu bulunduran Türk vatandaşlarına da vize uyguluyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.