RUSYA’DA İŞ DÜNYASINDA EN ETKİLİ 5 İSİM: ORTAK PAYDALARI PUTİN VE LENİNGRAD

Sektörel Haberler 28 Ekim, 17:07'de eklendi

Rusya’da politikacılardan sonra, iş dünyasının “en etkili isimleri” listesi de açıklandı. İlk beşdeki isimler Başkan Putin ile “Leningrad” yıllarına uzanan yakınlıkları olan “yakın çevre”dekiler. Politik Teknoloji Merkezi adlı kuruluşun oluşturduğu jüri, ülkenin en etkili işadamı olarak Rosneft’in CEO’su İgor Seçin’i seçti. Seçin etkili politikacılar listesinde de Dışişleri Bakanı Lavrov ve Savunma Bakanı Şoygu’nun önünde dördüncü sırada yer almıştı. 
  turkrus’ta yayınlanan habere göre ; Seçin’in ardından Rosteh Genel Müdürü, yine Putin’in St. Petersburg döneminden yakın mesai arkadaşı Sergey Çemezov ikinci seçildi.
Üçüncü sırada yine Putin’in yakın dostlarından “Severni Morski Put” bankası dahil pek çok şirketin sahibi Arkadi Rotenberg var.
Dördüncü sırada yine St. Petersburg ekibinden, Gazprom Başkanı Aleksey Miller var.
Beşinci ise Sberbank CEO’su German Gref. 1941’de Kazakistan’da sürgüne yollanan Alman kökenli bir ailenin çocuğu olaraki 12964’de doğan Gref de Sibirya şehri Omsk’da hukuk tahsili gördükten sonra St. Petersburg’a (o zamanki adıyla Leningrad) yerleşip Putin ile o yıllara uzanan ilişkisi olan biri isim.

Yani Rusya’da iş dünyasında devlet kontrolündeki işletmelerde kontrol “Leningradlıların” elinde.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.