Rusya’dan Türkiye’ye Charter Uçuşlarıyla İlgili Tahmin

Sektörel Haberler 22 Temmuz, 10:37'de eklendi

Rusya’dan Türkiye’ye Charter Uçuşlarıyla İlgili Tahmin

rusyadan

Rusya 1 Ağustos’tan itibaren sınırlarını açarak yurt dışı uçuşlarına kademeli olarak başlamanın hazırlıklarını yaparken, turizm sektörü açısından çok önemli bir soru da gündemin ilk sırasında.

 

“Tarifeli uçuşlar 1 Ağustos’tan itibaren başlayabilir. Ama asıl yoğun turizm hareketini sağlayacak olan charter uçuşlarının başlamasına bu tarihe kadar izin verilecek mi?”

Rusya’dan İhtiyatlı Tahmin

Bazı şirketler “hemen” Türkiye’ye charterlara başlamak için aportta beklerken,  Rusya’dan bu konuda “ihtiyatlı kötümser” bir değerlendirme geldi.

İnterfaks haberine konuşan Rusya turizm sektöründen bir kaynak, “Yasak kalkarsa 1 Ağustos’ta Türkiye’de tarifeli uçuşlar hemen başlar. Ama charter için aynısını söylemek zor. Charterler eylülü bulur. Yaz sonuna kadar charter seferlerinin eski yoğunluğu bulabileceğini söylemek zor” diye konuştu.

Aynı kaynak, yasak kalktıktan sonra hazırlıkların en az birkaç hafta süreceğini söyledi.

Rusya’dan Yetkililer…

Bu arada Tourdom sitesi, THY’nin Moskova, St. Petersburg, Rostov na Donu, Kransodar, Kazan ve Soçi’ye uçmak istediğini, Rus tarafındın ilk üç şehre izin vermeye yanaştığını, son üç şehrin yerine Yekaterinburg, Novosibirsk ve Vladivostok’u önerdiğini iddia etti. Türk tarafını uçakları doldurma, Rus yetkilierin ise bölgelerde koronavirüs salgınının durumunu gözettikleri iddia edildi. Bu konuda müzakerelerin sürdüğü ve 1 Ağustos’ta uçuşlara başlanmasının beklendiği belirtiliyor.

Antalya’ya Bir Günde 50 Uçuş 10 Bin Turist

Antalya’da, 1 Temmuz itibarıyla bazı ülkelerle yeniden uçuşlar başladı. Pandemi sürecinde bu pazar günü ilk kez bir günde 10 binin üzerinde yabancı turist Antalya’ya geldi. 1 Temmuz’dan bugüne ise toplam turist sayısı 61 bin 478’e yükseldi.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, pandemi sürecinde kapanan ve 1 Haziran’da iç turizm, 1 Temmuz’da da dış turizm seyahatlerinin yeniden başlaması üzerine, pandemi sürecinde yurt dışından gelen turist sayılarıyla ilgili bir çalışma sundu.

 

Yavuz, 19 Temmuz Pazar günü, Fraport TAV Antalya Havalimanı’na 55 uçakla 10 bin 625 turist geldiğini söyledi.Recep Yavuz, “Aylar sonra ilk kez bugün Antalya Havalimanı’na bir günde yurt dışından 10 bin üzerinde turist geldi. AB ülkelerinin karantina dayatması nedeniyle batı Avrupa uçuşlarının çoğunluğunu yurt dışındaki Türkler oluşturuyor.” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.