Rusya’yı En Çok Hangi Yabancılar Ziyaret Etti?

Sektörel Haberler 4 Eylül, 12:27'de eklendi

Rusya’yı En Çok Hangi Yabancılar Ziyaret Etti?

Yılın ilk yarısında Rusya’yı ziyaret eden yabancılar arasında ilk sıra Ukraynalıların oldu.

St. Petersburg

4- St. Petersburg / Rusya

Turizm istatistiklerini derleyen TurStat portalının verilerine göre, Ocak-Haziran döneminde Rusya’ya giriş yapan Ukrayna vatandaşlarının sayısı 3 milyon 424 bin olarak kaydedildi.

İkinci sırada 1 milyon 569 bin kişi ile Kazakistan vatandaşları var. Rusya’ya en fazla turist yollayan ülke olan Çin’den geçen sene Rusya’yı ziyaret edenlerin sayısı ise 780 bin. Bu ülkeleri Finlandiya, Azerbaycan, Polonya, Almanya, Ermenistan, Moldova ve Estonya vatandaşları izliyor.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla vatandaşlarının yaptığı ziyaret sayısı en çok artan ülkeler yüzde 42 ile Güney Kore ve yüzde 17 ile Çin. Tayland, Moğolistan ve Japonya vatandaşları da bu yıl Rusya’yı geçen seneye kıyasla daha fazla ziyaret etti.

Almanya, Estonya, Fransa, İtalya, İspanya, Avusturya ve Çekya gibi Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları da bir önceki yıla kıyasla Rusya’ya yaptıkları ziyaret sayısını arttırdı. Bu ülkeler arasında en fazla ziyaret 270 bin kişi ile Almanya’dan oldu. Rusya’yı ziyaret eden vatandaşlarının sayısı en çok artan ülke ise yüzde 20 ile İtalya.

Araştırmada Türkiye’den gelen ziyaretçi sayısı, “üst kategoriye” girmedi ve raporda yer almadı.(Turkrus)

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.