ŞAHİN: 2019’DA FİYAT KALİTE DENGESİ İYİ KURULMALI

Sektörel Haberler 15 Ocak, 17:54'de eklendi

ŞAHİN: 2019’DA FİYAT KALİTE DENGESİ İYİ KURULMALI

COMMODORE ELITE SUITES&SPA –   MONACHUS HOTEL&SPA GENEL MÜDÜRÜ Mustafa ŞAHİN, GM Turizm ve Yönetim Dergisi’ne 2019 yılı değerlendirmesi yaptı. İşte Şahin’in 2019 turizmi değerlendirmesi…

 DOLULUKLAR BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE                                                                                                       

“Turizm bölgelerindeki otellerde dolulukların beklentilerin üzerinde olduğunu görmekteyiz. Tatmin eden mutlu bir sezon yaşadık.  2019 rezervasyonlarına baktığımızda gerek yurt dışı, gerekse yurt içi pazarının iyi olduğunu görmekteyiz. Sektör olarak fiyat dengesini iyi kurmamız gerek. Özellikle otel fiyatlarındaki artışları arz ve talebe göre çok bilinçli ayarlamak durumundayız. Bu yıl 200 liraya sattığınız bir ürünü seneye 300 liraya satamazsınız. Bunun analizini iyi yapmak lazım. Turiste sunduğumuz hizmetin kalitesini ne kadar yükseltirsek fiyatları da bu oranda yükseltebiliriz.

KADEMELİ VE TEMKİNLİ FİYAT ARTIŞLARI YAPILMALI                                                             

Bir anda yaşanan artışlar bize fayda sağlamayıp geri götürecektir. Kademeli ve bilinçli yapılan artışlar, kişi başı gelire ve ileriye dönük daha verimli olacaktır. Bu şekilde olursa 2019’da muhteşem bir yıl yaşarız diye düşünmekteyim. Önümüzdeki yaz sezonuna tüm eksiklerimizi tamamlayarak daha kaliteli ve bilinçli bir hizmet sunmak için hazır olmalıyız. Kur artışlarından dolayı girdi maliyetlerimizde ciddi artışlar yaşanmıştır. Bu fiyat artışları böyle devam eder ise karlılık oranlarımız beklentilerimizin altında kalacaktır, onun için maliyet hesaplarımızı çok dikkatli yapmalıyız.” Şeklinde konuştu.

TURİZM SEKTÖRÜ CARİ AÇIĞI KAPATAN TEK SEKTÖR

Şahin turizm sektörü hakkındaki düşünceleri sözlerle ifade etti. “Turizm sektörü Türkiye’nin cari açığını kapatan bir sektördür. Bu sektör kendine güvendiği sürece, Türkiye ekonomisine çok daha fazla katkı sağlayacaktır. Huzur ve güvenliğin olduğu yerde turizm olur. Onun için bizim gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayıp mutlu etmemiz gerekir.” Dedi.

HEPİMİZ ELBİRLİĞİ İLE DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Şahin, Türkiye’nin doğal güzelliklerine ise şu cümlelerle dikkat çekti. “Tarih, kültür ve olağanüstü doğal güzelliklerin iç içe yaşandığı Türkiye, bu özelliklerini günümüze kadar devam ettirebilmiş dünyanın ender turizm merkezlerinden biridir. Dört mevsimin tüm özelliklerinin her zaman yaşanabildiği yöreleri, yeşil ormanları, kayak sporuna elverişli karlı dağları, temiz denizleri, kumsalları, kaplıcaları, konuksever insan dokusu ile dünyanın üç ünlü mutfağından birine sahip olması bakımından da ayrıcalıklı bir ülkedir. Hepimizin el birliği ile bu ülkenin değerlerine sahip çıkıp, bacasız sanayi dediğimiz turizmi el birliği ile dünyanın bahsedilen ülkeleri içerisine sokmamız gerekmektedir. Değerli meslektaşlarım, kıymetli emekçiler 2019 yaz sezonunun tüm camiamıza huzur, sağlık ve mutluluk getirmesi dileklerimle.”

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.