SEKTÖR 2015 İÇİN ENDİŞELİ

Sektörel Haberler 2 Ekim, 11:06'de eklendi

ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin vatandaşlarını uyararak ‘Türkiye’ye gitmeyin’ çağrısında bulunması turizm sektöründe 2015 sezonu öncesi endişe yarattı.

TURİZM 2015TEN ENDİŞELİ
Irak- Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Türkiye’nin sınırlarına kadar genişlemesinin ardından ABD ve bazı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri vatandaşlarına ‘Türkiye’nin özellikle Güneydoğu illerine gitmeyin’ çağrısında bulundu. Bu çağrıların yaz sezonunun sonuna denk gelmesi turizmcilerin çok fazla etkilenmemesini sağlarken, gelecek yıl için ise endişe yarattı.

Dünya gazetesinden Sercan Akıncı’nın haberine göre, Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkan Vekili Yakup Demir, “Çağrılar mart- nisan gibi yapılsaydı çok büyük zarar verirdi” dedi. Olayların aralık ayının sonuna kadar devam etmesi halinde 2015 yılının kesinlikle kötü geçeceğini ifade eden Demir, “İsrailli turist gelmiyor, Arap turistte düşüş var. Rus turistlerde yüzde 30’luk bir kayıp yaşıyoruz. Şimdi bir de savaşa girecek olursak ürkütücü olur. Türkiye’nin turizminin çok iyi gittiği 1991 yılında patlak veren Irak savaşıyla turist sayımız yüzde 50- 60 düşmüştü. Şu anda dünyadaki bölgeyle ilgili haber hareketiyle fiili bir durum gelişmese bile yüzde 25’lik düşüş yaşarız. Türkiye turizmi için 2015’ten korkuyoruz” dedi.

Yapılan çağrıların kısa dönemde Türk turizmine olumsuz olarak bir etki etmeyeceğini belirten ETS Tur’un sahiplerinden Mehmet Ersoy, buna karşın Türkiye’yi etkileyecek bir olay yaşanması halinde önümüzdeki sezon turizmin de olumsuz etkilenebileceğini kaydetti. Türkiye’nin içinde bulunabileceği bir askeri kara operasyonu için de yorum yapan Ersoy, “Bunları konuşmak için çok erken. Ülke içinde sivillere bir zarar gelmemesi halinde, sınır dışı harekata katılsak da bunun turizme olumsuz bir etkisi olmaz” diye konuştu.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.