Sektör Yüzde 25, Tatilbudur.com Yüzde 50 Büyüdü

Sektörel Haberler 6 Mart, 11:54'de eklendi

Tatilbudur.com; 2018 yılını yaklaşık yüzde 50 büyüme ile tamamladığını açıkladı..

tatilbudur

Tatilbudur.com Ceo’su Cenk Angın

Tatilbudur.com CEO’su Cenk Angın, Rekor büyümeyi başardıkları 2017 yılının ardından 2018 yılında da hedefledikleri büyüme oranına ulaştıklarını söyledi. Angın, “Sektörün ortalama yüzde 25 civarında büyüdüğü bir dönemde önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50 büyüme sağladık” dedi. Tatilbudur.com, 300 kişilik çağrı merkezi ile yılda 2 milyon çağrıya cevap veriyor. Tatilbudur.com online satışta da yüzde 55 büyüme gösteriyor. Angın, online ziyaretçi sayısını bir önceki yıla göre yüzde 32, online’da gerçekleşen rezervasyon sayısını ise yüzde 35 arttırdıklarını söylüyor.  Tatilbudur.com, marka bilinirlik oranını 2016’da yüzde 44’ten 2017’de yüzde 66’ya taşıyarak 2018 yılında yüzde 77’ye ulaştı.

Dijital alanda gelişecek

Google Premier Partner rozeti kazanmanın sevincini yaşayan Tatilbudur.com internet ve dijital pazarlama alanlarında uzmanlığını geliştirmeyi hedefliyor. Rakamlar da bu yöndeki ilerlemenin sinyallerini veriyor. Ayrıca, marka, 2018 yılında çalışan memnuniyetinde yakaladığı artışla “Great Place To Work” sertifikası aldı. Büyüme hedeflerinin yanı sıra 400 çalışanının mutluluğunu da birinci öncelikleri arasında tutuyor.  Sektördeki gelişimini çalışanlarıyla takım ruhu ve güven ilişkisi içerisinde gerçekleştirme gayreti gösteriyor.

Tatilbudur.com kültür turlarına ağırlık verecek

 Son yıllarda kültür turlarına hatta turistik algısı olmayan Anadolu şehirlerimize olan talebin giderek arttığı görülüyor. Tatilbudur.com kültür turlarına ağırlık vererek iç turizme yönelik daha fazla ürün sunmaya başladı.

Angın, 2019 yılının “Göbeklitepe Yılı” olması kültür turlarına  talebi artırdı. Cenk Angın, döviz kurlarındaki artışla birlikte Türkiye’nin yabancı turistler için cazip duruma geldiğini söyledi. Aynı zamanda yerli turistin de büyük bir artış gösterdiğini belirtti. Tatilbudur.com’un verilerine göre Ağustos’tan sonraki döneme baktığımızda döviz kurlarındaki dalgalanmaların yurt dışı turlarına olan talebi yavaşlattığını görülüyor. 2018 yılı genel ortalamasında ise rezervasyon oranlarının yüzde 89’unun yurt içi turlarını kapsadığı ortaya çıkıyor. Yaklaşık olarak 30 ilden hareketle 7 bölge genelinde turlar düzenleyen Tatilbudur.com, Türkiye’nin 60 ilinde turizm hareketliliğinin yaşanmasını sağlıyor. Geçtiğimiz yıla baktığımızda ise 35 bin kişinin kültür turlarını tercih ettiği görülüyor.

Konsept turlara yatırım daha fazla

İç turizmin ilerleyen yıllarda hareketleneceğini öngören seyahat acenteleri konsept turlara daha fazla yatırım yapıyor. Seyahat etmenin, daha fazla deneyim yaşamak üzerine kurgulandığı bu dönemde trendlerle birlikte değişen talepler tur operatörlerini yeni ürünler çıkarmaya, farklı konseptler geliştirmeye itiyor. Tatilbudur.com da Türkiye’de uygulanan seyahat trendlerine yeni bir nefes getiren önemli bir proje ortaya koydu. Geçtiğimiz yıldan bu yana marka iletişiminde ünlü isimlerle işbirliği yaparak “ünlülerle geziyorum” turları organize ediyor.

Fenomenlerle geziyorum

Sevilen ve merak edilen ünlü isimlerle birlikte seyahat etme fikri tüketicinin de oldukça hoşuna gitti ve proje 2019 yılında “fenomenlerle geziyorum” turları ile daha da büyüyerek sosyal medyayı takip eden genç kuşağı da içine aldı. Ayrıca Burcu Bakdur ile “daha fazla tatil” temalı dijital projesiyle youtube ve sosyal medya hesaplarında oldukça aktif olan marka, şu ana dek yayınlanan 4 filmi ile 10 milyon izlenme sayısına ulaştı; öğrendiğimiz kadarıyla, bu filmlerin devamı da geliyor olacak Tatilbudur.com’un yaz, kış, bayram ve balayı gibi sayısız tatil fırsatlarını ve cazip avantajlarını online olarak takip etmek mümkün.

Avantajlı Hafta Sonu Turları

35-44 yaş aralığında misafir profiline sahip olan marka 18-25 yaş grubundaki genç kitlenin tüketim tercihlerini göz önünde bulundurarak bu yıl daha fazla konsept seyahatler organize ediyor. Ayrıca yurtiçinde balayı rotalarına da çeşitlilik kazandıran Tatilbudur.com aileler için de avantajlı seyahat paketleri sunuyor. Marka sadakatinin oluşması için tüketicinin ihtiyaçlarına doğru cevap verebilmenin önemine çok inandıklarını söyleyen Cenk Angın, buna göre tur paketleri sunduklarını belirtiyor. Örneğin yüzde 61 oranla çalışan kesimin oluşturduğu misafir profili için geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla avantajlı hafta sonu turları sunuluyor. 2018 yılı araştırmalarına baktığımızda markanın en çok “fiyata değer hizmet”, “güvenilir olmak” ve “otel ağının çeşitliliği” açısından beklentiyi karşılaması yönüyle tercih edildiği görülüyor.

Erken Rezervasyon Çok Avantajlı

Kasım 2018’de yüzde 50’ye varan indirimlerle başlayan erken rezervasyon dönemi her yıl olduğu gibi bu yıl da Haziran ayına kadar azalan indirim oranları ile devam ediyor. Yüksek sezona doğru otellere olan taleplerin artmasıyla indirim oranlarının azalacağına dikkat çeken Cenk Angın, geçen yıla kıyasla konaklama ücretlerindeki artışa da dikkat çekerek, tatilcilerin istedikleri şehri, oteli, oda tipini ve konsepti özgürce ve uygun fiyatlarla seçebilmeleri için erken rezervasyon kampanyalarından bir an önce yararlanmaları gerektiğini vurguluyor. Böylelikle istedikleri sezona göre daha avantajlı fiyatlarla rezervasyon yaptıkları için aynı bütçeyle daha lüks otellerde konaklama imkanı da bulabileceklerini söylüyor. Özellikle sıkça sorulduğu üzere erken rezervasyon döneminde yapılan yüzde 50 indirimin geçen yılın otel fiyatlarına göre değil, otellerin 2019 yılı fiyatları baz alınarak yapıldığının da altını çiziyor. Avantajlı fiyatların yurt dışı turlarında da kendini gösterdiği Tatilbudur.com’da vizesiz Balkan ülkeleri, Rusya ve Uzakdoğu turları yıl boyunca özel kampanyalarla satışa sunulacak. Bununla beraber yıl boyunca tematik turlar ve yeni sürpriz destinasyonlar olmaya devam edecek.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.