Sertoğlu:”Türk Yatırımcıları Yıllardır İngiliz Pazarından Ürktü”

Sektörel Haberler 23 Mayıs, 15:37'de eklendi

Sertoğlu: “Türk Yatırımcıları Yıllardır İngiliz Pazarından Ürktü”

İngiltere Türk seyahat Acentaları Birliği Başkanı Engin Sertoğlu, Gm Talks’ta Selçuk Meral’in dünkü konuğu idi. Sertoğlu, Covid -19 pandemi sürecinde İngiltere’nin son durumunu ve İngiliz pazarı hakkında önemli açıklamalar yaptı.

İngiltere’deki Türk ve Kıbrıs kökenli tur operatörleri olarak pandemi döneminde birlik oluşturdukların dile getiren Engin Sertoğlu“Biz pandemi döneminde birlikte hareket etmenin daha hızlı çözümler sunacağını fark ederek, İngiltere’de Kuzey Kıbrıs ve Türk kökenli 13 tur operatörü bir birlik kurduk. Yaklaşık 100 bin ile 150 bin arasında yıllık kapasiteye hitap etmeliyiz. Yolcularımızın yüzde 90’ını da Türkiye’ye taşımaktayız. Ağırlıklı hepimizin destinasyonu KKTC ve Türkiye’dir. Bu arada Türk ve Kıbrıslı yarım milyona yakın insan Londra’nın Kuzey bölgesinde yaşıyorlar ve  yoğun bir turizm hareketi oluşturuyorlar. 13 tur operatörü olarak bizim ana müşterimiz onlar. Biz de birlik halinde hareket ederek son dönemlerdeki uçuş sıkıntılarını birleşerek kiralayacağımız özel charterlarla düzenli seferlerle aşmayı planlıyoruz.” dedi.

 İngiltere’den Türkiye’ye Büyük Tur Operatörleri Ne Zaman Uçabilecek?

Sertoğlu; sözlerine İngiltere’deki son durumu aktararak devam etti. Sertoğlu ; “Şu an da İngiltere’deki tur operatörleri isteselerde Haziran ayında Türkiye’ye operasyon yapamazlar. Çünkü buradan Türkiye’ye 7 gün tatile gelen turist İngiltere’de 14 gün karantinaya girmek zorunda. İngiltere’de dün resmi olarak bu karar alındı ve bu süreç 29 Haziran’a kadar devam edecek. Bunun anlamı da büyük tur operatörlerinin uçuş izni Türkiye’den çıksa bile  1 Temmuz’dan önce başlayamazlar. 1 Temmuz tarihinde de başlamaları soru işareti. Çünkü  29 Haziran tarihide İngiliz hükümeti tekrar değerlendirme yapacak. 29 Haziran’da değerlendirip uçmuyorsun dediği zaman 1 Temmuz’a ürün pazarlayan tur operatörleri bütün ürünlerini iptal etmek zorunda kalacaklar. Buradaki büyük hava yolları buna karşı çıktılar. Ama maalesef şu an ki alınan karar bu.”  dedi.

Biz Uçuş Problemini Çözebiliriz, Nasıl Mı?…

Uçuşlar konusunda birlik olarak buldukları çözüm yolunu şu cümlelerle anlattı. Sertoğlu;“Biz tur operatörleri olarak şu an büyük operatörlerin yapamayacakları uçuşların boşluğunu belirli charter uçuşlarını Türkiye tarafında uçuşlar açılırsa tabi Antalya ve Dalaman’a özellikle yaz ayları için programa alabiliriz. Bunun için Türkiye’ye müracaatlarımızı yaptık ve talepte bulunduk. Gerekirse tüm yolcuların Covid testlerini uçuştan bir gün önce yapabileceğimizi ve Türkiye’ye bu garantiyi verebileceğimizi ilettik. Bu anlamda İngiltere’deki elçiliğe ve Türkiye’deki Dış İşleri Bakanlığı’na ilettik ve sonuçları bekliyoruz. Buradaki çıkış bizlerle daha hızlı olacaktır.

İngilizler Tatil İçin Hazır

Sertoğlu; “İngilizler şu an açılsa ülkelerinde eğlenmeye gidecekler ya da uçuşlar açılsa hemen tatil yapmak için yurt dışına çıkacaklar. İngilizler şu an tatil için hazır. İngiltere’nin İç Anadolu bölgesi diye adlandırdığımız Midlands bölgesi Türkiye’yi ve Türk insanını çok seviyor. Londra’nın değil, ama Minlands bölgesinin adaptasyonu hızlı olacaktır ve Türkiye’deki boşlukları dolduracaklardır. İngilizlerin ilk tercihleri de Antalya değil,  ilk olarak Marmaris ve Fethiye olacak.” Şeklinde konuştu.

Gurbetçiler Üst Segmenti, İngilizler Apartı Tercih Ediyor

Sertoğlu; sözlerine İngiliz misafir profili hakkında bilgiler vererek devam etti.  “İngiltere’deki gurbetçi Türkler, üst segmentleri tercih ediyorken, İngilizler ise alışık oldukları kültürü yaşayabilecekleri Fethiye ve Marmaris’te bulunan apart otelleri tercih ediyorlar.” ifade etti.

İngiltere Pazarına Daha Çok İlgi Gösterilmeli

İngiltere pazarına daha fazla ilgili gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Sertoğlu; “Golfün ana vatanındayız şu an. Her mahalle de golf sahası var. Türkiye, İngiltere pazarından golf turizminde yeterli payı alamıyor. Belek, dünya standartlarında golf sahalarına sahip.  Ama bütün konu, pazara ilgi göstermek ile ilgili. Golf sahalarımızın sayısını artırarak bu pazara gerektiği önemi verirsek potansiyel müşteri İngiltere’de hazır ve golf turizmdeki payı artırabiliriz.” Dedi.

İngiliz Pazarında Bölgesel Uçuşlara Ağırlık Verilmeli

Selçuk Meral’in “Bu dönemde bu potansiyeli ülkemize çekmek için neler yapmalıyız?” sorusuna ise Sertoğlu; şu an Türkiye’deki golf firmaları kendi bütçeleriyle bu pazara çok büyük marketing ve PR çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Yolcuyu taşımak için de uçak firmalarını bölgesel uçuşlara yönlendirmek gerekiyor.  Londra’dan Türkiye’ye var. Londralı turistler ise en az Türkiye’de tatil tercih eden kesim. Bu açıdan İngiltere’nin diğer bölgelerin uçuşlarının önemi daha fazla. İşte bu yüzden tekrar ediyorum, bu İngiliz pazarı için bölgesel uçuşlara ağırlık verilmesi gerekiyor. Thomascook’un bu anlamda yok olması çok etkilemiştir ve bu boşluk kolay kolay dolmaz. Çünkü Thomascook bölgesel uçuşlar konusunda çok önemli bir görevi üstelenmişti. Her mahalleden uçuş koyarak uçuşlar gerçekleştiriyordu.  Türk tur operatörleri daha çok teşvik edilmeli bu pazara. Örneğin; bu konuda önemli adımlar atan Corendon Hava Yolları var şu an. Bu pazardaki bu boşluğu Türk charter Firmaları ve Türk tur operatörleri ile kapatabiliriz.” dedi.

 

Türk Yatırımcıları Yıllardır İngiliz Pazarından Ürktü

“İngiltere pazarını, pazar olarak görmüyoruz.” Diyen Sertoğlu bu konuda atılması yapılması gerekenler hakkında :“Devletin tek başına atacağı adımlarla da olmaz. Türk yatırımcısı yıllardır İngiltere pazarından ürktü. Artık 31 Aralık 2020 itibariyle İngiltere, Avrupa birliğinden ayrılıyor. Hızlıca özel sektörün baskısı ile devletin İngiliz pazarında harekete geçmesi gerek. 31 Aralık’tan sonra Türkiye İngiltere ile çok hızlı bir köprü kurmalı Geçtiğimiz yıl İngiliz pazarındaki 2 buçuk Milyon olan rakamını, 2020 yılında 5 milyon yapmalıyız. Ve inanın bu çok zor değil. Türk yatırımcının İngiliz pazarına ilgili göstermeli.  Bu pazarı İngiliz tur operatörlerinin eline bırakmamak gerekiyor. Bu noktada Türk tur operatörlerinin İngiliz pazarında varlığı önem taşıyor. Büyük otel grupları da bu pazara gerekli önemi vermeli ve yatırım yapmalı.” şeklinde sözlerine son verdi.

 

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Mustafa Cem Tuntaş 27 Mayıs 2020

Tüm Turizm camiasına ilk defa Haziran da açılacak sezon için iyi bir sezon olmasını temenni ederim.