SEYAHAT GELİRLERİ AZALDI !

Sektörel Haberler 5 Ekim, 10:18'de eklendi
Merkez Bankası yılın 2. çeyreğine ait Ödemeler Dengesi Raporunu açıkladı. Rapora göre, cari işlemler açığındaki daralma eğilimi azalarak devam ederken, net seyahat gelirleri önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21.2 oranında azaldı.

SEYAHAT-GELİRLERİ
Raporda yer alan rakamlara göre, cari işlemler dengesinin dış ticaretten sonra en önemli belirleyicisi olan hizmetler kalemi, yılın ikinci çeyreğinde, azalma eğilimi gösterdi.

İkinci çeyrekte Rusya’dan gelen turist sayısında önemli miktarda düşüş olmasına rağmen, Almanya, İran gibi diğer ülkelerden gelen turist sayısındaki artış ile toplamda gelen turist sayısı sınırlı bir düşüş eğilimi sergiledi.

Ancak, gerek ortalama paket tur harcamasında görülen azalış gerek Euro’nun değer kaybetmesinin yol açtığı olumsuz parite etkisi ile net seyahat gelirlerine önemli oranda düşüş yaşandı. Bu durum, hizmet gelirlerinin azalış eğilimine girmesinin en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

Seyahat gelirleri azaldı 

2015 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre seyahat gelirlerinde yüzde 15,9 azalış, seyahat giderlerinde ise yüzde 10,0 oranında artış gözlemlendi. Sonuç olarak, 2015 yılının ikinci çeyreğinde net seyahat gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,2 azalarak 5,1 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Öte yandan, turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 oranında azalış gösterdi.

Ülke grupları olarak bakıldığında, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre oransal olarak en büyük azalış Birleşik Devletler Topluluğu (özellikle Rusya) ve Birleşik Devletler Topluluğu ndan gelen turist sayılarında gerçekleşirken, en büyük artışın Asya ülkelerinden gelen turist sayılarında yaşandığı gözlemlendi.

2015 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre, gerek yabancı ziyaretçilerin gerekse yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımızın ülkemizde gerçekleştirdiği ortalama harcama tutarlarının azaldı.

Verilere bakıldığında, yabancı ziyaretçilerin ortalama harcama tutarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 azalarak 593 ABD doları, yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımızın ortalama harcamasının ise yüzde 33,3 azalarak 711 ABD doları düzeyinde gerçekleştiği raporda yer aldı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.