Şirketlerin En Önemli Departmanıdır İK

Sektörel Haberler 18 Şubat, 16:47'de eklendi

Şirketlerin En Önemli Departmanıdır İK

World Of Sunrise’ın İnsan Kaynakları Direktörü, Tayfun Pırpır’ın kaleme aldığı “Şirketlerin En Önemli Departmanıdır İK” dır başlıklı yazısını Gm Turizm ve Yönetim Dergisi okuyucuları ile paylaştık.

ik

İnsan kaynakları, çağdaş ve kurumsal şirketlerin tamamında en önemli departmanlardan birisidir. Şirketler yaşayan birer organizmaya benzetilecek olursa, insan kaynakları bu organizmanın temel yapı taşı olan çalışanları birer değer olarak görür ve bu değerin pozitif çalışma ortamında verimli üretebilmesi için gerekli tüm süreçleri yönetir.

İnsan kaynakları yönetiminin olmazsa olmazı, departmanın değişen hedeflerinin karşılanmasıdır. Kurum içinde insan kaynakları departmanının da eğitime, olumlu çalışma ortamına ve teşvike ihtiyacı olduğu unutulmamalı, departman kendi profesyonel bakış açısını, öncelikle kendi sürekliliğine odaklamalıdır. Bunun için departman, kuruma gerçekten değer kattığına inanılmayan konulardan uzaklaşmalıdır.

Amaç,  şirketin ihtiyacı olan yeteneklerin karşılanması ve bu yeteneklerden en etkin ve verimli şekilde yararlanılması ise sadece insan kaynakları departmanının değil, tüm yönetim ekibinin bu kapsamda sorumluluğu bulunmaktadır. Şirketin devamlılığının sağlanması, verimliğinin artması, gelecek planlarının ve stratejik hedeflerin oluşturulması gibi hayati önem taşıyan kararlarda yer alacak mevcut yetenekli çalışanların ve potansiyel yeteneklerin şirket başarısına ciddi katkı sağlayacağına hiç şüphe yoktur.

İnsan kaynakları departmanları; yetenek havuzu, değerlendirme merkezi, oryantasyon çalışmaları, kariyer ve eğitim planlama süreçleri gibi içinde barındırdığı yetenekleri elde tutmak için türlü farklılıklarla amacına ulaşmaya çalışır.

Tüm bu sorumluluklar eğer kurumda sadece bir ÖZLÜK İŞLERİ  varsa başa çıkılması zor işler olarak görülebilir. Oysa eğer doğru araçlar ve kaynaklar söz konusuysa süreç yük olmaktan çıkar. Teknolojik araçlar, programlar ve kişinin alacağı koçluk eğitimleri kurumun büyüme sürecinde çok kritik olan işe alım sürecini kolaylaştırır, kurum içi iletişimin sağlıklı sürdürülmesi sağlanmış olur.

İnsan kaynakları gerek eğitim gerek kalifiye personel temin etmede ve şirket bünyesine kazandırmada etkin rol oynar. Değer verilmeli önemsenmeli şirketin ana parçası olduğu hissettirilmelidir.

GM Derginin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.