SKALADIES ANTALYA COMMITEE’NİN İLK DURAĞI PATARA OLDU

Güncel, Sektörel Haberler, slide 31 Mart, 12:43'de eklendi

Skal Antalya bünyesinde geliştirilebilir turizm odaklı kültürel, sanatsal, sosyal proje bazlı çalışmalara destek vermek amacıyla kadın üyelerin kurduğu Skaladies Antalya Commitee, ilk çalışması için geçtiğimiz günlerde Patara yollarındaydı.

08 Mart 2018 Dünya Emekçi Kadınlar gününde kurulan Skaladies Antalya Commitee, çalışmalarına hızlı başladı. İlk çalışma için Kaş sınırları içinde yer alan Likya Birliği’nin başkenti Patara Antik Kenti kazılarını belirleyen komite, kolları sıvadı ve Patara Kazı Evi’nde kullanılmak üzere otellerin de desteği ile malzeme toplamaya başlandı. Kısa sürede toplanan ilk etap malzemeler, Skaladies Antalya Commitee üyelerinden Asuman Tarıman, Şule Billur, Nur Uğur, Zülal İnan ve Seha Büyükkalfa tarafından Patara Kazı Evi’ne teslim edildi.

Komite üyeleri malzemeleri Patara Kazı Başkanı Prof. Havva İşkan Işık ve Prof. Fahri Işık’a teslim ederken Patara arkeolojik kazıları ve Kazı Evi’nin ihtiyaçları konusunda ayrıntılı bilgi aldı. Komite, ihtiyaçlar doğrultusunda toplayacakları 2. parti malzemeleri Nisan ayında teslim edecek.

Skaladies Antalya Commitee üyeleri yaptıkları açıklamada; kurdukları komite ile dayanışma ortamı içerisinde, turizm sektörünün  katkılarında projeyi başarı ile yürüttüklerini ifade ettiler. Antalya turizmi ötesinde Türkiye için Patara’nın çok önemli bir değer olduğunu hatırlatan komite üyeleri, bu değerin Antalya turizmine kazandırılması için Skaladies Antalya Commitee olarak küçük bir katkı sağlamaya çalıştıklarını söylediler.

SKALADIES COMMITEE
Skal Antalya, Cüneyt Kuru Başkanlığında 2018 – 2019 dönemi  için 3 alt komite kurmuştur. Bunlardan biri de Skaladies Commitee oldu. Şule Billur’un başkanlığını yaptığı komite proje bazlı olarak tüm üyelere açık olacak.

PATARA ANTİK KENTİ
Patara, Batı Akdeniz’de bulunan  Likya Uygarlığının başkentliğini yapmış bir sahil kasabasıdır. Patara’nın kuruluşu ve adı Apollon ve Lykia’dan doğma Pataros’a bağlanmış olup binlerce yıllık tarihe sahip bu bölge, nefes kesen manzaralara ve el değmemiş bir plaja sahiptir. 2000 yıl önce Patara, Likya Uygarlığının en büyük ve en önemli limanı özelliğine sahipti. Günümüzde antik şehir sahili ile birlikte koruma altına alınmış, arkeolojik kazı çalışmaları devam etmektedir. Ayakta kalan en eski demokratik meclis binası, bilinen en eski deniz feneri buradadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: ,