TAHSİSLİ ARAZİLERİN SÜRE UZATIMI İÇİN SON TARİH 5 ARALIK

Sektörel Haberler 31 Ekim, 11:51'de eklendi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, süre uzatımının yenileme yatırımları ve kredi bulmayı kolaylaştıracağını belirtti. Kurum, “Turizm yatırımcılarımızı bu tarihi fırsattan yararlanmaları için 5 Aralık’a kadar başvurmaya davet ediyoruz” dedi.  Tahsisli arazileri ile ilgili süre uzatımı için başvurular 5 Aralık’ta sona erecek.

“YENİLEME YATIRIMI KOLAYLAŞIYOR”

Bakan Kurum Anadolu Ajansı (AA)’ya yaptığı açıklamada, yönetmelik hükümlerinden yararlanmak isteyen yatırımcıların ilgisine göre Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm, Tarım ve Orman ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarına başvurabileceklerini ifade etti. “Bu düzenleme, sektörün ihtiyaç duyduğu yenileme yatırımlarının gerçekleştirilebilmesi ve turizm yatırımlarının kredibilitesinin artırılması yönünden çok ciddi bir durum. Sektörde yeni açılımların yapılabilmesi yönünden büyük önem teşkil ediyor. Ancak başvuru süresi 5 Aralık’ta sona erecek. Bu nedenle turizm yatırımcılarımızı bu tarihi fırsattan yararlanmaları için 5 Aralık’a kadar başvurularını tamamlamaları şart.

BAŞVURULAR 3 AY İÇİNDE SONUÇLANACAK

Bakan Kurum, başvuruların ilgili bakanlık tarafından üç ay içerisinde sonuçlandırılacağını kaydetti. 1982’de çıkarılan Turizmi Teşvik Kanunu ile başlayan teşvik sistemi ve devamında yapılan tahsislerle önemli yatırımların hayata geçirildiğini anımsattı.

 KREDİ ALIMI KOLAYLAŞACAK

Kurum, bu tesislerin 49 yıla kadar yapılan tahsis sürelerinin azalmasının, tesislerin yenilenmesine ve teminat gösterilerek kredilendirilmesine engel oluşturduğunu belirtti. İlgili bakanlıkların çalışmasıyla Kamu Taşınmazları Üzerindeki Turizm Yatırımlarının Sürelerinin Uzatılması ile Satışına İlişkin Yönetmelik’in 4 Mayıs 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğinin altını çizdi.  Kurum, 49 yıl boyunca devam eden sözleşme hükümleri uyarınca alınmakta olan yıllık bedellerin alınmasına da devam edeceğini belirtti.

 YARARLANMA BEDELİ PEŞİN YA DA TAKSİTLİ ÖDENEBİLECEK

Düzenleme kapsamında yararlanma bedeli, turizm tesisinin yatırım maliyet bedelinin peşin ödemede binde dördü, taksitli ödemede binde beşi ile uzatılan sürenin çarpımı suretiyle hesaplanacağını söyledi. Termal ve kış turizmi amaçlı turizm tesislerin ise bu oranların yarısını dikkate almaları gerektiğini ifadelerine ekledi. Tesisler yararlanma bedelini, peşin veya taksitle ödeyebilecek. Taksitle ödeme, biri peşin olmak üzere dört eşit taksitle ve birer yıllık dilimler halinde olacak.  Tesisin tamamının yenilenmesi halinde ise yararlanma bedeline  yüzde 25 indirim eklenecek.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.