TAYLAND’IN TURİSTİK BÖLGELERİNE BOMBALI SALDIRI!

Güncel, Sektörel Haberler, slide 12 Ağustos, 13:27'de eklendi
Tayland’ın farklı turistik bölgelerinde gerçekleştirilen bir dizi bombalı saldırıda en az dört kişi öldü, birçok kişi yaralandı.
124219

Başkent Bangkok yakınlarındaki tatil beldesi Hua Hin’de dün gece düzenlenen çifte bombalı saldırıda bir kişi ölmüştü.

Cuma günü ise Hua Hin’de iki ayrı patlama gerçekleşti. Bunun dışında farklı tatil yörelerinde de bir dizi patlama yaşandı. Patlamalardan ikisi, ülkenin önemli turizm merkezlerinden Patong Plajı’nda yaşandı.

Başbakan Prayuth Chan-ocha, “Bombalar kaos ve karmaşa yaratmayı hedefliyor. İnsanları daha fazla paniğe sevk etmemeliyiz” dedi.

2014’te askeri darbe gerçekleştirilmişti

Tayland’da bu hafta Kraliçe Sirikit’in doğum günü kutlamaları düzenleniyor. Tayland’da 2014’te generaller, darbeyle yönetime el koymuştu. Cunta lideri Prayuth Chan-ocha başbakan olmuştu.

Turizm, Tayland ekonomisinin en önemli saç ayaklarından. Ülkeye 2016’da 32 milyon turistin gelmesinin beklendiği açıklanmıştı. Şüpheler ayrılıkçı Müslüman gruplar üzerinde yoğunlaşıyor. Saldırıları henüz üstlenen olmadı.

Ancak BBC’nin Bangkok’taki muhabiri Jonathan Head şüphelerin ülkenin güney eyaletlerinde Tayland ordusuna karşı savaşan ayrılıkçı Müslüman Malay gruplar üzerinde yoğunlaştığını söylüyor.

Ülkenin güneyinde 12 yıldır süren çatışmalarda yaklaşık 6000 kişi öldü.

Head, militanların bugüne kadar turistleri hedef almadığını, saldırıları Malay grupların gerçekleştiğinin teyidi durumunda bunun yeni bir tür çatışma dönemini işaret edeceğini belirtiyor. (BBC)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.