TESK: “Alternatif Turizm Alanlarına Yoğunlaşmalıyız”

Sektörel Haberler 21 Haziran, 10:53'de eklendi

TESK: “Alternatif Turizm Alanlarına Yoğunlaşmalıyız”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, turizm gelirleri ve nitelikli turistin artması için kongre, gastronomi, sağlık, kültür ve kış turizmi gibi alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmalıyız, dedi.

Bendevi Palandoken

Palandöken, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin kongre ve sağlık turizminde büyük potansiyeli olduğuna dikkat çekti.

Palandöken, Türkiye’nin yalnızca denizi ve sahilleri ile hatırlanmaması gerektiğini ifade etti. Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sağlık turizmi için Türkiye’ye gelen bir turistten, konaklama, gezme ve kişisel harcamaları da dahil yaklaşık 8 bin dolarlık döviz elde ediliyor. Ülkemize 2014’te 400 bin sağlık turisti gelirken 2018’de sağlık turisti sayısı yüzde 87 yükselişle 750 bine ulaştı. Sağlık turistlerinden 2014’te 3,2 milyar dolar gelir elde edilirken 2018’de yüzde 56 artışla 5 milyar dolar gelire ulaştık. Dünyada sağlık turizminde 5. sıradayız. Fakat turist sayımız yükselmesine rağmen sağlık turizminden elde ettiğimiz gelir aynı oranda yükselmedi. 2019’da beklenen 1 milyon sağlık turisti ve 7 milyar dolar sağlık turizmi gelirine ulaşmak için stratejiler geliştirmeli ve daha fazla tanıtım yapmalıyız.”

Palandöken, Türkiye’nin özellikle kongre turizminde büyük bir potansiyeli olduğunu belirtti. Sektör temsilcilerine göre kongre turizmi için gelen turistlerin normal turistlerden 4 kat daha fazla para harcadığına vurgu yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahate Çıkanların Yüzde 45’i Şehirleri Gezecek

Seyahate Çıkanların Yüzde 45’i Şehirleri Gezecek

WTTC- JLL beraberliğinde tamamlanan ‘Hedef 2030: Küresel Şehirlerin Turizm Büyümesine Hazırlığı’ raporunda ülkelerin ve seyahat sanayi aktörlerinin şehir turizmindeki gelişmeye hazır olmaları isteniyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.